HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

+4
getama
dodo
Carmen
Pakeha
8 participan?i

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Hoya ?????

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_lcap13%Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_rcap 13% 
[ 1 ]
Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_lcap13%Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_rcap 13% 
[ 1 ]
Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_lcap25%Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_rcap 25% 
[ 2 ]
Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_lcap25%Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_rcap 25% 
[ 2 ]
Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_lcap0%Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_lcap0%Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_lcap13%Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_rcap 13% 
[ 1 ]
Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_lcap13%Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Vote_rcap 13% 
[ 1 ]
 
Total voturi : 8
 
 

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Carmen Vin Mai 07, 2010 12:02 pm

stai linistita ca asa am pus si eu....si cred ca si altii Wink)
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de tinaM Sam Mai 08, 2010 1:52 am

In sfarsit, am intrat si eu!
Noianul ala de paraziti sunt sigura ca l-am mai vazut in fotografiile din ultima ta calatorie in cautare de hoya, numai ca ai uitat sa mentionezi acolo si ce reprezinta fiecare fotografie Evil or Very Mad (nu mai stiu unde sunt, dar sigur sunt pe-aici)

Pakeha a spus:
personal nu stiu ce este (va dati seama ce pasionant e sa urmaresti asa ceva bounce )
am achizitionat-o cu numele n° 5 , insa Ted Green spune ca nu e asta (o fi avand dreptate ?)
frunzele seamana cu practic toate cele enumerate (nu cred ca cineva e capabil sa distinga doar cu frunzele o coriacea de o fraterna)
n° 5 are tijele mai degraba curgatoare ca si H campanulata, dar cine stie, poate ca devine cataratoare cu varsta ca si H campanulata

eu unul pariez pe n° 3 (ca sa nu-mi fac sperante desarte ... Laughing )
Pai, daca dl. Ted Green zice ca nu-i ce trebuie, cine sunt eu sa-l contrazic?! Si cum nu vreau sa votez ceva ce are legatura cu fraterna, iar celelalte au fost votate, eu aleg nr. 7, Hoya sp aff gildingii. Asta si pentru ca sunt optimista -- Pakeha nu duce lipsa nici de fraterna, nici de coriaceea...
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de tinaM Sam Mai 08, 2010 1:59 am

Pakeha a scris: am scris de curand un articol depre parazitii hoya, o sa apara pe site-ul Pakeha-Hoya (in franceza Neutral )
si ziceam pe undeva ca in natura nu am vazut practic Hoya fara paraziti ... doar in colectii reusim mai mult sau mai putin sa le prezervam I love you
Ar fi interesant si in revista Embarassed
Si poate si mai interesant despre insectele polenizatoare. Imi aduc aminte de o poza cu o furnica ce cotrobaia intr-o floare de hoya (cred ca in acelasi set de poze din calatorie. Daca nu ma insel, sunt din 2009)

ziceam pe undeva ca in natura nu am vazut practic Hoya fara paraziti
nici nu ma mir, nectarul dulce trebuie sa fie un adevarat festin pentru ele!
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de dodo Sam Mai 08, 2010 11:26 am

Ai dreptate cu furnica daca bine-mi aduc aminte hoya respectiva nici nu infloreste fara furnica Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Icon_smile dar nu mai stiu denumirea la hoya respectiva.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Pakeha Sam Mai 08, 2010 8:44 pm

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Img_3010

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Img_3011

din cata experienta am, culoarea finala va fi galben intens
bobocii au deja aproape 1 cm diametru, as zice ca florile vor avea in jur de 2.5 cm, nu mult mai mici decat H buotii

relativ la Ted Green : e cunoscut in "mediile specializate" de a mai fi facut pronosticuri gresite :
printre altele se pare ca nu a colectat H nyhuusiae si H telosmoides, spunand ca dupa frunze, nici una dintre ele nu e hoya ... clown

se va pune totusi o problema : daca e ce cred eu, nu o sa va pot pune poza pe forum inainte de publicarea speciei (asa am promis Sad ) - deci pariul va fi anulat si banii rambursati No ca si la cursele de cai ... clown
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Pakeha Lun Mai 10, 2010 12:25 am

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Img_3113
bobocii sunt deja un pic mai mari decat cei de H lasiantha
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de getama Lun Mai 10, 2010 6:15 am

vad ca au inceput sa se desfaca bounce in curand se termina suspansul...
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Pakeha Lun Mai 10, 2010 3:19 pm

getama a scris:vad ca au inceput sa se desfaca bounce in curand se termina suspansul...
ce se vede sunt mici accidente ale bobocilor, erau prezente de la inceput Embarassed

poza de azi, stau sa plezneasca, cred ca va fi peste vreo 2 zile :
Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Img_3115

tocmai am vorbit cu Tony Lamb la telefon, ne vedem in Borneo peste o luna, abea asteapta si el sa vada pozele (iau cu mine micro-computerul - e ultimul mohican fara informatica si internet Smile )
daca e ceea ce cred, nimeni nu a vazut inca o inflorescenta cu 25 de flori Cool

incercati sa comparati poza asta cu una din primele - comparati marimea sepalelor ...
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Pakeha Mier Mai 12, 2010 3:49 pm

florile au inceput sa se deschida bounce
e o noua specie, asa ca nu o sa pot pune poze inainte de publicare, asta e tot ce pot sa fac :
Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Img3376a
ce pot sa spun e ca nu e usor de stabilit cine a castigat :
1, 2, 3, 4, 5, 6 sigur nu
ar ramane 7 si 8 - dupa ce o studiez mai bine, sper sa pot fi mai precis
adica frunzele nu seamana deloc deloc cu H gildingii, dar florile zau ca n-ar fi departe
deci Geta sau Tina ... Very Happy
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de getama Mier Mai 12, 2010 6:16 pm

ce veste buna... bounce
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Pakeha Joi Mai 13, 2010 9:31 pm

s-a deschis de tot (cu flori asa mari, deschiderea dureaza 2 zile bune)
e o minunatie, un galben curat - sunt intr-o stare de exaltare vecina cu betia clown
n-am studiat-o inca prin disectie, am verificat deja si nu e H gildingii sigur
ca aspect al coroanei arata ca un hibrid natural H gildingii x H buotii - sunt extrem de curios ce forma are pollinariumul, caci cele 2 sunt foarte diferite
va urma ...
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de dodo Joi Mai 13, 2010 9:35 pm

Ne tii in suspans nu-i asa. Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Icon_smile Abia asteptam continuarea.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Pakeha Joi Mai 13, 2010 10:53 pm

dodo a scris:Ne tii in suspans nu-i asa. Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Icon_smile Abia asteptam continuarea.
pai din pacate nu va fi continuare No Sad cel putin deocamdata ... pirat
am verificat cu Torill (o ora la telefon purecand diverse publicatii si articole) si pare intr-adevar sa fie o specie noua, nedescrisa pana acum si pana la dovada contrarie nici nu a inflorit altundeva decat la mine acasa (mai putin intre sanii naturii ...)

asa ca Torill va primi un butas ca sa nu cumva sa se intample vreo minune si sa pierd definitiv planta
doua ramuri vor fi taiate si puse la uscat impreuna cu florile si depuse la 2 muzee - probabil Paris si Sepilok
si oi incerca sa public un articol cu descrierea plantei probabil simultan in engleza si franceza

si deci pana cand articolul nu va aparea, ma voi feri sa raspandesc poze cu florile - asa am fost sfatuit sa fac de catre domnul Anthony Lamb si o sa-l ascult (deja de doua ori au fost publicate specii pe care le aveam in pregatire Suspect )
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de getama Vin Mai 14, 2010 8:48 am

inseamna ca sansele mele au crescut Smile drunken
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Pakeha Vin Mai 14, 2010 11:00 am

getama a scris:inseamna ca sansele mele au crescut Smile drunken
asa s-ar zice Smile
am facut studiul azi noapte (am 4 zile libere)
paradoxal florile sunt cel mai apropiate de H buotii - deci provizoriu am putea sa-i spunem H sp aff buotii, cu toate ca ar fi cam impropriu, am identificat vreo 12 diferente, unele majore altele mai mici
dar sigur nu ar fi aff nici coriacea, nici fraterna, nici gildingii
cele 12 diferente inseamna ca e intr-adevar o specie diferita de cele 4 cu care am comparat (buotii, gildingii, coriacea, fraterna), acum trebuie verificat daca nu exista printr-un ierbar mai vechi
in mare, florile au cam 2.5 cm diametru, galben intens (am impresia ca nuanta se numeste galben crom, oricum e o varibila, nu conteaza la descriere)
coroana e asemanatoare cu H buotii, dar ceva mai inalta si mai scurta, fara rosu, doar un pic de mov in centru
corola asemanatoare cu H gildingii, culoarea diferita
ceva mai tehnic - tabla stilara (suportul pollinaria) colorata diferit de H buotii (caracter intern), calyxul si pedicelul colorate diferit, sepalele mult mai scurte, forma diferita de H buotii & gildingii
pollinaria asemanatoare dar de 1.5 ori mai mare decat H buotii, diferita de H gildingii, alte detalii interne diferite la microscop
iar frunzele ar fi intre H buotii si coriacea / fraterna, pedunculul de asemenea intermediar
ca sa fie si mai distractiv, dupa 3 zile, petalele s-au rasturnat spre spate ca si la H fraterna, cu care incepe sa semene ca aspect general, dar cu puf mult mai scurt (inainte era ca si H gildingii)
am inceput sa ma gandesc la un nume si am gasit doua :
Hoya rangecrockeriensis
Hoya trusmadiensis
mi se pare ca nu sunt destule nume cu R & T clown pig
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de getama Vin Mai 14, 2010 12:33 pm

al doilea nume mi se pare mai usor de retinut
putin modificat de mine ca o idee...
true mad ie nsis=Truemadiensis
INS adevărat adică nebun
ca traducere
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Carmen Vin Mai 14, 2010 1:29 pm

foarte interesante toate informatiile...
ti-as propune sa lansezi invitatii pt numele speciei tale, insa cu explicatii...de ce se propune o anume denumire...ce zici ?
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Pakeha Vin Mai 14, 2010 5:47 pm

planta provine din Sabah,
lantul muntos Crocker Range - in latina range-crocker-iensis
muntele Trus Madi - in latina trus-madi-ensis
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de dodo Sam Mai 15, 2010 12:09 pm

Bine ca ne-ai lamurit ca eu chiar ma gandeam de unde pprovin numele unor hoya, greu de pronuntat si de tinut minte.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Pakeha Sam Mai 15, 2010 4:00 pm

hai totusi sa pun o poza (mai putin explicita) ca nu moare nimeni :
Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Img_3713

si inca una in contra-lumina
Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Img_3714

si cu asta gata Twisted Evil

intr-adevar nu seamana cu nimic cunoscut Very Happy
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de dodo Sam Mai 15, 2010 6:47 pm

E frumoasa foc, are miros?
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Pakeha Sam Mai 15, 2010 8:44 pm

dodo a scris:E frumoasa foc, are miros?
lacramioare noaptea I love you
citrice ziua


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Dum Mai 16, 2010 4:59 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de vickylucia Sam Mai 15, 2010 9:22 pm

Vitiensis Fidji Yelow?
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Pakeha Sam Mai 15, 2010 10:58 pm

vickylucia a scris:Vitiensis Fidji Yelow?
?!?!?!?
nu sunt deloc in aceeasi sectiune, Physostemma pentru asta, Angustialatus pentru vitiensis
culoarea nu un criteriu
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de tinaM Mar Mai 18, 2010 11:19 pm

Cu sau fara nume, e o adevarata frumusete. Felicitari Getei si posesorului.
In mod special urez fericitului posesor, Pakeha, multa sanatate, ca-l asteapta destula munca study , study si study
Si mie imi place tot cel de-al doilea nume...
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Hoya coriacea, fraterna, altceva ? - Pagina 2 Empty Re: Hoya coriacea, fraterna, altceva ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum