HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Gradina de legume

3 participan?i

In jos

Gradina de legume Empty Gradina de legume

Mesaj Scris de Carmen Joi Mai 10, 2012 10:46 am

Cum sezonul agricol e in plin val, va intreb si pe voi daca aveti aceasta pasiune, sau daca din necesitate va ocupati careva de gradinarit pe langa casa ?

Eu am inceput anul acesta, pentru prima data sa-mi fac o mica gradina de legume.
Nu am experienta deloc, ba din contra in copilarie cand ne trimitea mama sa mai plivim cate un strat de ceapa, eram de-a dreptul suparata.
Acum insa , anul acesta am avut o pofta sa-mi pun gradina, sa stiu ca am cate un fir de patrunjel din gradina proprie, sau o rosie sau un ardei.
Asa ca am trecut la treaba si in gradina mea asteapta acum sa creasca rosii, ardei, gogosari, vinete, porumb de fiert, praz, ceapa, morcovi, patrunjel, telina, pastarnac si castraveti... Very Happy Sa speram ca vor creste bine si voi avea si rod la ele incat sa saturam de produse crescute fara substante toxice Wink
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gradina de legume Empty Re: Gradina de legume

Mesaj Scris de poxicuta Joi Mai 10, 2012 11:37 am


Si eu am cresut rasaduri(100 fire!) de rosii din mai multe varietati, saraca maica-mea s-a speriat , a inceput sa dea pe la toti cunoscutii, s-au amestecat si n-o sa mai stiu soiul cel mai gustos cum se numeste.
Bineinteles tot felul de seminte mai putin comune am pus, morcovi curcubeu, macris, anghinare, nap , vinete de culoare rosie si tomate cu gust de ananas, abia astept sa vad ce va iesi!
poxicuta
poxicuta
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Puncte : 524
Data de inscriere : 03/11/2010

http://poxicuta.sunphoto.ro

Sus In jos

Gradina de legume Empty Re: Gradina de legume

Mesaj Scris de Carmen Joi Mai 10, 2012 1:45 pm

uau...
morcovi curcubeu...cum sunt astia ?
vinete rosii si tomate cu gust de ananas, dar chiar ai ales ce era mai interesant pe piata, nu-i asa ?
unde le cresti ?
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gradina de legume Empty Re: Gradina de legume

Mesaj Scris de Stefana Joi Mai 10, 2012 2:46 pm

Ce harnicuta ai fost, Carmen!
Maine poimaine o sa studiezi permacultura si efectele maceratului de urzici asupra legumelor cheers .

Eu n-am experimentat decat cu niste aromatice in balcon (melissa, coriandru si patrunjel). Care experiment nu l-am mai repetat anul asta clown ca jardinierele ocupau prea mult spatiu (si nu mai au loc celelalte sute de ghivecele ). Dar tot mai am un rozmarin din care s-a servit un coleg pentru fripturile de Paste. Si acu' o luna ma indemna inima sa gasesc loc unor stoloni de capsuni Laughing.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Gradina de legume Empty Re: Gradina de legume

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum