HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Alta lista Alex - tot pt martie 2008

+10
nina
Admin
ela
dodo
Johana
Vernil
Pakeha
Stefana
Simona D.
Carmen
14 participan?i

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Pakeha Dum Mar 09, 2008 2:43 pm

Vernil a scris:Sa inteleg ca exista posibilitatea de a aduce si lacunosa ? Laughing Mi-as dori un butas Embarassed , daca mai este disponibil, te rog mult. Multumesc.

am doua subspecii de lacunosa,
ssp pallidiflora e deja butasit pentru prima comanda,
m-am uitat sa vad daca se poate preleva ceva de pe ssp lacunosa (flori aproape identice, miros idem, dar frunze mult mai mici), ca oricum ii promisesem un butas surorii mele
e o planta crescuta dintr-un butas prelevat de pe planta bolnava, acum vreo 3 luni a avut un atac fungic, am tratat-o si pus-o in carantina, pare sa fie ok
si am gasit un ultim butas cu o singura frunza, in principiu n-are motive sa nu se prinda, ti-o propun daca o vrei pentru 1 euro (cum spuneam pe Plantfanatics : toute peine mérite salaire - efortul merita rasplatit)

am butasit si H carnosa Crimson Princess, si am avut o surpriza neplacuta : cosenile (nu stiu daca asa se zice in romana, mealy bugs)
e o planta cumparata vara trecuta, si am gasit oua si chiar un tanar juvenil
Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Img_5412
deci cel putin o insecta a ramas in viata si a ouat in toamna

orice achizitie noua ramane 6 luni in carantina separata de celelalte (dupa tratamentul obligatoriu anti-fungic si insecticid) - va recomand sa o faceti, e o modalitate practica de a elimina 90% din paraziti si de a reduce riscul de boli, bolile din pacate sant inerente, exista chiar specii care sant contaminate 99% - H siariae de exemplu, e greu de gasit o planta sanatoasa, bat in lemn (sau cum zicea bunica, in cap ca nu-i vopsit), al meu e ok
altfel spus, sant unul dintre putinii a caror plante nu au paraziti, si bolile sant tinute in frau (vreau sa spun friu)

cateva poze de ieri H carnosa Crimson Queen
Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Img_5413 Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Img_5414 Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Img_5415


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Dum Mar 09, 2008 3:19 pm, editata de 2 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Pakeha Dum Mar 09, 2008 2:53 pm

Carmen a scris: Mie nu-mi vine uneori sa cred ca unul din marii colectionari ( desi nu-i place sa-i spun asa ) e roman si avem posibilitatea sa "furam" din secretele ingrijirii Hoya. Spus asa, deoarece cred ca la fel ca profesia , se "fura", urmarind si analizand orice detaliu legat de ingrijiirea plantelor.

daca o mai spui o data nu mai vin Embarassed

ai dreptate cu meseria care se "fura" - in toamna am gazduit-o 2 zile pe Torill (din Suedia), si am facut mai multe "ateliere" de schimb comun de experienta (are mult mai multa decat mine, asa ca am profitat sa invat o gramada, dar si ea mi-a spus ca schimbul i-a fost profitabil)

Carmen, daca vrei poti copia o parte din mesajul precedent in sectiunea corespunzatoare
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Carmen Dum Mar 09, 2008 3:08 pm

Embarassed lol!
gata , m-am cumintit, nu mai zic de astea...
o sa mai selectez, dar las aici mesajul original, caci altfel am obsevat ca se creaza confuzie... ( nu tin asa mult ca toate sa fie la locul lor - prea multe reguli strica Cool ) si se poate pierde sirul povestilor.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty hoya

Mesaj Scris de nina Dum Mar 09, 2008 3:45 pm

Alex, am vazut ca ai pus cu semnul intrebarii naumanii si neo-caledonica, eu le vreau daca le ai. MUltumesc!


Ultima editare efectuata de catre nina in Dum Mar 09, 2008 4:09 pm, editata de 1 ori
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Stefana Dum Mar 09, 2008 4:00 pm

Pakeha a scris:... (cum spuneam pe Plantfanatics : toute peine mérite salaire - efortul merita rasplatit)
Si ce de "peine" ai avut cu comanda asta Twisted Evil . Ar trebui sa ceri spor de program prelungit Plantat ...

cosenile (nu stiu daca asa se zice in romana, mealy bugs)
paduchi lanoshi... mai "poetic" Frustrated
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Vernil Dum Mar 09, 2008 5:23 pm

Alex, multumesc mult de tot. Orice tip de H.Lacunosa imi aduci, este bun venit. Sa-mi spui, te rog mult, unde anume gresesc eu cu ea Embarassed Ca mi-e ciuda pe mine!
Abia astept sa ajungi cu bine in Romania, apoi sa ne intalnim in Bucuresti. Nu ne-ai spus, te-ar interesa o rezervare la o piesa de teatru anume ? Ai vreo preferinte, o comedie, istorie, eventual o piesa de-a lui Caragiale ? Sau poate un actor anume!
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Pakeha Dum Mar 09, 2008 5:50 pm

nina a scris:Alex, am vazut ca ai pus cu semnul intrebarii naumanii si neo-caledonica, eu le vreau daca le ai. MUltumesc!

ok, tocmai am verificat, sant 2 butasi posibili pe H neo-caledonica (de altfel vreau sa precizez ca nu sant sigur de identificare, cu numele asta am primit-o, astept sa infloreasca pentru a fi sigur - oricum nu seamana cu celelalte rubedenii pe care le am din acelasi "complex" potsii/nicholsoniae/samoensis/neoebudica/neo-caledonica )
modific lista

Vernil a scris:Alex, multumesc mult de tot. Orice tip de H.Lacunosa imi aduci, este bun venit.
Nu ne-ai spus, te-ar interesa o rezervare la o piesa de teatru anume ?

pe cand puneam inapoi planta, am gasit un butas ceva mai lung, pe cel scurt il replantez langa planta mama : deci modific din nou lista cu un butas normal cu 2€
Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Img_5416
pentru teatru iti scriu in MP (daca tot am gasit cum se face pe forumul asta)

o poza vu butasii gata (cam 3/4 din total) poza facuta de sub tavan, etajera are 2 m
Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Img_5417
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Vernil Dum Mar 09, 2008 5:54 pm

Alex, nu-i problema pretul. Este perfect. Noua, celor din Romania, ne este foarte greu sa gandim in euro preturile, instantaneu facem conversia in lei si este greu ... In timp, ne vom obisnui si cu astea.

Butasii arata super, acum trebuie doar sa vezi partea plina paharului, adica nu-i problema cu transportul, chiar daca este Very Happy , este bine ca mai eliberezi din plante Very Happy

Multumim mult.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Carmen Dum Mar 09, 2008 5:59 pm

Uau..vreau toata etajera.... Laughing
Curiozitate : pe raftul al ttreilea, e o specie cu frunze mari, in dreapta colt, ce este? Cool Shocked cyclops
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Simona D. Dum Mar 09, 2008 9:20 pm

Pakeha a scris: ...cateva poze de ieri H carnosa Crimson Queen
Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Img_5413 Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Img_5414 Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Img_5415

Eu ma tot uit la pozele astea dar nu-mi dau seama cum poate fi udata planta asta Jump
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Pakeha Dum Mar 09, 2008 10:19 pm

Carmen a scris:Curiozitate : pe raftul al ttreilea, e o specie cu frunze mari, in dreapta colt, ce este?
nu reusesc sa identific obienctul curiozitatii tale ... raftul 3 ... incepand de unde ?
pe raftul al doilea de sus in jos sant 2 butasi de H glabra si 1 de H kerrii
pe raftul al treilea de sus in jos sant 2 butasi de H erythrina

Simona D. a scris:
Pakeha a scris: ...cateva poze de ieri H carnosa Crimson Queen
Eu ma tot uit la pozele astea dar nu-mi dau seama cum poate fi udata planta asta Jump
asta e tot secretul : o ud foarte rar ... ceea ce-i provoaca un stress teribil si se apuca sa infloreasca Cool
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Simona D. Dum Mar 09, 2008 10:29 pm

Pakeha a scris:... asta e tot secretul : o ud foarte rar ... ceea ce-i provoaca un stress teribil si se apuca sa infloreasca Cool

Barbatii astia ... nu au pic de mila lol!
Eu tot cu sufletul la gura stau de frica sa nu se usuce si sa moara affraid
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Carmen Dum Mar 09, 2008 10:35 pm

Aha, e un "must have" atunci pt mine: e vb de H glabra - pe raftul al 2-lea de sus in jos, coltul exterior, frunze mari, carnoase, ovale...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Stefana Dum Mar 09, 2008 11:08 pm

Simona, iti spun din experienta mea: nu mor de sete asa usor Razz
Mai curand de prea multa apa (acum stau si trag ponoasele cu multiflora, compacta si bella). Desi la multiflora e un avantaj: am taiat doi butasi din planta cu radacinile terminate. Si o sa am 2 plante geek
Alex are de o mie de ori dreptate, udarile trebuie sa fie rare.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty hoya

Mesaj Scris de nina Dum Mar 09, 2008 11:16 pm

De asta le merge la ale mele asa de bine! Very Happy
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Simona D. Dum Mar 09, 2008 11:18 pm

Carmen a scris:Aha, e un "must have" atunci pt mine: e vb de H glabra - pe raftul al 2-lea de sus in jos, coltul exterior, frunze mari, carnoase, ovale...

Carmen, pentru mine tot raftul ala e un "must have" lol!
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Simona D. Dum Mar 09, 2008 11:22 pm

Stefana a scris:Simona, iti spun din experienta mea: nu mor de sete asa usor Razz
Mai curand de prea multa apa (acum stau si trag ponoasele cu multiflora, compacta si bella). Desi la multiflora e un avantaj: am taiat doi butasi din planta cu radacinile terminate. Si o sa am 2 plante geek
Alex are de o mie de ori dreptate, udarile trebuie sa fie rare.

Vezi daca esti femeie Very Happy ti-e mila sa nu le dai apa Razz
Nici nu stii ce ma mananca palmele tot timpul cand ma uit la ele. Parca tot vreau sa le dau un pic de apa, abia ma abtin Rolling Eyes
Bine ca ai reusit sa salvezi butasi din multiflora, ca ar fi fost o catastrofa la cat e de dorita lol!
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Pakeha Dum Mar 09, 2008 11:37 pm

Stefana a scris:Simona, iti spun din experienta mea: nu mor de sete asa usor Razz
Mai curand de prea multa apa (acum stau si trag ponoasele cu multiflora, compacta si bella). Desi la multiflora e un avantaj: am taiat doi butasi din planta cu radacinile terminate. Si o sa am 2 plante geek
Alex are de o mie de ori dreptate, udarile trebuie sa fie rare.

daca ar fi asa de usor Rolling Eyes
depinde foarte mult de specie ... si mai ales cu cat planta e mai mare si bine stabilita in ghiveci, cu atat suporta mai mult setea
dar substratul prea uscat poate favoriza paduchi de radacini / iar cel prea umed putrezirea radacinilor
unele plante le ud vara zilnic, altele la 2-3 zile, iar iarna, primele la 2-3 zile, celelalte la o saptamana
cel mai bun criteriu e cantarirea (mult mai bun decat vizual sau degetul introdus in substrat), se ridica usurel ghiveciul, daca e prea usor e nevoie udat, daca e mult prea greu trebuie zvantat - daca nu e accesibil, se aplica celelate 2 criterii
echilibrul, fiecare il face in functie de parametrii proprii :
- ghiveci (argila arsa sau plastic) - argila se usuca mai usor, dar e mai grea, plasticul mentine umiditatea, dar se poate supraincalzi la soare (si dezechilibra pentru plante prea mari)
- temperatura - cu cat e mai cald cu atat trebuie udat mai des (logic)
- substratul - cu cat e mai permeabil cu atat trebuie udat mai des, dar e mai sigur in caz de schimbari bruste de temperatura
- soarele - usuca repede substratul daca e direct (frunzele de la baza dese sau rare pot impiedica sau favoriza uscarea)
- umiditatea ambianta - un acvariu permite pastrarea umiditatii suportului, cu riscul dezvoltarii de ciuperci
- lumina - cu cat este mai multa lumina, cu atat plantele au o activitate de fotosinteza si au nevoie de energie luata din apa
asta ar fi teoria !
personal, locuiesc intr-o regiune cu insorire foarte slaba, schimbari bruste de temperatura si lumina, si am multe specii sensibile
- ghivece de argila 90-95 %, plastic restul
- substrat ultra-permeabil
- marea majoritate a plantelor sant expuse spre Sud cu jaluzele cu lame orientabile
- umiditate intre 60% ziua si 75% noaptea
- temperatura intre 20 si 30° C ziua si 15-20° C noaptea
- lumina artificiala complementara

inca un subiect care se poate copia in alta parte a forumului
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Stefana Dum Mar 09, 2008 11:53 pm

Nu mai astept 23 pentru notite, ma pregatesc de-acum bounce
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Vernil Lun Mar 10, 2008 3:03 am

Alex, consultand lista am vazut ca mai este disponibil un lastar de serpens. Stiu ca este o planta micuta, asa ca daca mai este loc pentru ea, please ...
Deci, pentru mine paziae, lacunosa,serpens (8,5 euro).


Ultima editare efectuata de catre Vernil in Mar Mar 11, 2008 2:52 pm, editata de 2 ori
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de bia8 Lun Mar 10, 2008 3:23 pm

eu, sincera sa fiu nu mai vreau sa consult lista, pentru ca nu ma mai pot abtine si cum zicea "cineva draga mie: nu te mai las sa comanzi nimic pana cand nu vezi cum e cu primii butasi comandati", asa ca o sa astept desi deja nu prea mai pot, in fiecare zi ma uit pe calaendar sa vad cat mai e pana vine Alex in Romania, deci cum spuneam voi astepta sa vad ce reusesc sa fac cu prima comanda si pe urma mai vreau (impresionant raftul... oare cand voi avea si eu macar un sfert din plantele respective) Praying
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de dianatm Lun Mar 10, 2008 6:42 pm

Superbe Alex toate si toti lastarii, eu deja visez H carnosa Crimson Queen a ta si abea astept si eu lastarii comandati, mai ales acum dupa ce am vazut cat sunt de frumoase unele varietati de hoya si neinflorite.
Cand o vezi pe H carnosa Crimson Queen nu cred ca mai esti asa nerabdator sa o vezi inflorita, deoarece este foarte frumoasa si prin coloritul frunzelor.
Sa iti traisca si sa iti infloreasca la nesfarsit . Very Happy
dianatm
dianatm
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 347
Varsta : 45
Localizare : Timisoara
Puncte : 103
Data de inscriere : 23/02/2008

https://s107.photobucket.com/albums/m287/diana-flori/Hoya/

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Carmen Lun Mar 10, 2008 6:49 pm

Si eu mi-am comandat carnosa colorata...e frumoasa pt frunze, daca si infloreste ii dau un premiu. Cool
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de bia8 Mar Mar 11, 2008 10:22 am

Carmen, oare din cele 2 carnosa pe care mi le-am comandat una e colorata? Embarassed
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Stefana Mar Mar 11, 2008 11:54 am

Pakeha nu a avut in lista carnosa simpla. Tu ai variegata si Krimson Princess (are mijlocul galben si marginea frunzei verde). Frunza de variegata cred ca are si zone roscate.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Alta lista Alex - tot pt martie 2008 - Pagina 3 Empty Re: Alta lista Alex - tot pt martie 2008

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum