HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

+17
dianatm
myosotis
Pakeha
luiza
Stefana
Johana
marioara
Simona D.
ela
Gabriela
miha
AnaR
nina
ancag
vickylucia
dodo
Carmen
21 participan?i

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Carmen Dum Aug 17, 2008 7:47 pm

Aici vom dezvolta putin concluziile ultimei comenzi, care a insumat peste 150 butasi, plus plante mature ( vreo 5 ) si tinerele ( vreo 6 ) si totalizate au fost in suma de peste 1000 Euro.
Furnizor : Pakeha.
Din punctul meu de vedere, organizatoric vorbind , gasesc ca pe viitor la orice alte comenzi vor fi, e de preferat ca termenul de inscriere la lista sa fie mult mai mic.
Maxim o saptamana.
Eu asa consider pentru ca altfel efortul de centralizare este mult mai mare, si riscul razgandirilor, de asemenea.
Oricum o comanda colectiva, prin definitia ei presupune mari eforturi de ajungere la un numitor comun, si oricat de rentabile ar fi , uneori e mai multa bataie de cap decat credem la prima vedere. Atat pentru cei care se angajeaza in organizare, cat si pentru cei care comanda.
Cu privire la momentul ales, de data asta a fost un pic mai riscant pentru plantele mai sensibile, deoarece e o vreme caniculara, si transportul lor ridica mari probleme.
Eu una mi-am comandat doar specii cu frunze mai groase, pentru ca suporta mai usor lipsa apei, fiind suculente, dar am un stres pana ajunge multiflora la mine pale , caci ea e mai sensibila Neutral
As vrea sa spuneti daca au fost lipsuri in organizare , pentru ca pe viitor sa stim sa ne organizam mai bine. Ce a fost bine si ce nu ? Orice remarca ne poate ajuta sa invam ceva pentru viitor.
Si nu in ultimul rand, cei care va delectati deja cu butasii / plantele, spuneti-ne cum vi se par, iar cei care le asteptati , nu uitati sa ne informati despre starea lor de indata ce ajung.
jocolor
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de dodo Dum Aug 17, 2008 9:34 pm

Poate vedem si niste fotografii cu ei.......
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de vickylucia Dum Aug 17, 2008 10:49 pm

Ai mei sunt bine si in urmatoarele zile va pun poze!As dori sfaturi pt fiecare tip de hoya ,cum trebuie sa le inradacinam.mai ales ca o parte nu avem perlit sau muschi sfagnum[e adevarat ca unii au infasurat la baza ,dar nu toti]!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Carmen Dum Aug 17, 2008 10:54 pm

Vicky, dupa ce ti-i asezi , te rog sa verifici topicul cu Hoya de le A la Z, si pentru speciile pt care exista deja topicuri, poate gasesti cate ceva util, daca nu, mai intrebi, iar pentru restul, poti sa deschizi alte topicuri cu numele fiecarei specii, asa incat sa cautam si noi informatii sau sa-ti impartasim din experienta.
Perlitul nu face neaparat minuni, decat daca ai mana larga la udat...pritenii stiu ce spun. In rest ajuta, dar nu e singurul care poate face planta sa se adapteze.
Poti face un amestec de turba cu nisip, poate ceva caramida pisata, sau chiar si amestec de substrat de orhidee. Ai sa vezi ca nu va fi greu.
Mie personal imi place mai mult inradacinarea in substrat solid, in orice amestec ar fi. In apa planta face de 2 ori efortul de adaptare.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de dodo Lun Aug 18, 2008 12:09 pm

Daca ai butas de imperialis trebuie neaparat muschi sphagnum, al meu in apa a murit iar in substrat s-a ingalbenit in schimb mi-a reusit in muschi.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de ancag Lun Aug 18, 2008 1:14 pm

Eu am pus toti butasii in substrat (am linearis, finlaysonii, kerri, thompsonii, benguetensis, chinghunghensis, camphorifolia, cembra si wayetii), cu muschi sphagnum in jurul capatului butasului. Sper sa fie ok. O sa le pun si pet deasupra ca sa fac o minisera. de'acuma ... tin pumnii ... si rabdare multa. Praying
ancag
ancag
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 105
Varsta : 45
Localizare : Iasi
Puncte : 51
Data de inscriere : 21/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de nina Lun Aug 18, 2008 3:41 pm

Din pacate si butasul meu de filiformis are doua frunze galbene! Crying or Very sad
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de AnaR Lun Aug 18, 2008 7:51 pm

Si mai are si altele sanatoase? Sper ca da...
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de nina Mar Aug 19, 2008 10:43 am

Mai are doua care nu arata nici ele prea grozav, si azi am vazut ca si grenii a inceput sa se ingalbeneasca! Sper sa nu le pied ca mi le doream foarte mult!


Ultima editare efectuata de catre nina in Mar Aug 19, 2008 12:06 pm, editata de 1 ori
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de miha Mar Aug 19, 2008 10:49 am

Nina...sper sa nu le pierzi...imi dau seama ca sansele sa se prinda si la mine sunt din ce in ce mai mici...dar speram ca macar la tine sa mearga bine...
miha
miha
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 875
Varsta : 51
Localizare : CONSTANTA
Puncte : 402
Data de inscriere : 12/04/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Gabriela Mar Aug 19, 2008 11:22 am

Buna! Scuze ca nu am pus poze dar am avut treburi. Am pus toti butasii in apa asta pt ca nu am timp si spatiu.Unul dintre ei are doua frunze galbene si in weekend a fost tare cald.
Gabriela
Gabriela
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 135
Localizare : Bucuresti
Puncte : 8
Data de inscriere : 03/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de ela Mar Aug 19, 2008 12:40 pm

acum am primit si eu butasii,nu sunt galbeni dar cativa sunt tare deshidratati, in special lacunosa, ds-70 si magnifica Sad ; i-am scufundat pe toti in apa , ii las vreo 2-3 ore si pe urma ii pun la inradacinat dar nu stiu ce metoda sa aleg....inclin spre cea in apa, un sfat?
butasul de magnifica are frunzele de alta textura fata de cele obisnuite, nu sunt de loc carnoase, seamana cu cele de abutilon dar sunt paroase si nu stiu daca am procedat bine scufundandu-le in apa!
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de ela Mar Aug 19, 2008 12:41 pm

am primit si ceva in plus, cred ca este butasul de la Ana, arata f. bine, il pun imediat in vas.. Love eyes
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Carmen Mar Aug 19, 2008 1:59 pm

Si eu stau cu coletul sub birou si abia astept sa ajung acasa sa il deschid. A ajuns foarte repede, si sper sa fie totul bine in interior. Va zis mai tarziu,cand pun si poze... sunny
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de AnaR Mar Aug 19, 2008 2:48 pm

Ela, sa-ti creasaca mari!!!

Nina, tin pumnii! Despre filiformis nu stiu ce sa-ti spun, dar greenii a fost o experienta dezamagitoare pentru mine. O primisem inradacinata, arata bine, am pus-o in substrat si dupa cateva saptamani mi-a murit. pur si simplu. Habar n-am de ce. Cred ca e mai sensibila. Bafta!!!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de ela Mar Aug 19, 2008 3:02 pm

Multumesc inca odata, Nina si Ana; adevarul este ca butasii de acum au ajuns mult mai 'obositi ' fata de cei din martie, probabil din cauza caldurii....
De luat aminte...!
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de ela Mar Aug 19, 2008 3:52 pm

pt. ca maine plec de acasa pt. o saptamana si nu pot sa le urmaresc cum evolueaza, am pus plantele in apa la inradacinat iar trei varfuri pe care le=-am taiat de la unii butasi prea lungi ,le-am infasurat in muschiul primit si le-am pus in minisera;
intrebare; plasticul in care am infasurat'sarmaluta' tb sa aiba gauri pt. aerisire ?
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Carmen Mar Aug 19, 2008 4:08 pm

da, trebuie gaurit putin...dar ar si trebui udat destul de des, macar la 2 zile. eventual sa-i pui intr-un loc in care sa nu bata soarele sa se evapore apa...
eu tocmai plantez florile primite...majoritatea arata ok...cu una am emotii mari, leucohorda are cam toate frunzee vestejite, fara textura, sper sa o dreg cumva.
nici carnosa nu arata toata bine, insa am de unde taia incat un butas sa salvez...
diseara pun poze...
Multiflora si-a pierdut florile in pachet, si a ramas cu 2 sageti doar, dar a fost suficient pentru ca sa ne indragostim la prima vedere...
Naumanii arata foarte bine, desi are tot genul de frunze subtiri, la fel si caudata e in stare perfecta.
Butasii inca ii "miros" sa vad ce loc li s-ar potrivi mai bine...pentru o inradacinare cu succes... Jump Plantat ma duc sa termin treaba Plantat2 Udat
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de miha Mar Aug 19, 2008 4:16 pm

Coletul meu nu a ajuns inca... Crying or Very sad
miha
miha
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 875
Varsta : 51
Localizare : CONSTANTA
Puncte : 402
Data de inscriere : 12/04/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de ela Mar Aug 19, 2008 4:24 pm

Carmen, pai eu am umezit f. bine muschiul si ambalat si in plastic, chiar daca are cateva orificii, nu cred ca se usuca asa repede, mai ales ca totul e pus in cutie(minisera) eventual Rolling Eyes
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de AnaR Mar Aug 19, 2008 4:42 pm

Cu placere, Ela! Smile
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Carmen Mar Aug 19, 2008 4:48 pm

Miha, suna la ei sa vezi ce s-a intamplat...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Simona D. Mar Aug 19, 2008 4:49 pm

A ajuns si coletul meu scratch
Deocamdata incerc sa-mi revin dupa socul provocat de vederea a doua plante adulte fara suport, toate incarligate de nu stiu de unde sa ma apuc sa le descalcesc scratch
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de marioara Mar Aug 19, 2008 5:49 pm

Am primit si eu coletul, butasii sunt putin deshidratati. Ma uit sa vad ce informatii gasesc pentru inradacinare.

marioara
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 44
Puncte : 14
Data de inscriere : 09/06/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Carmen Mar Aug 19, 2008 5:57 pm

pune-i putin in apa pentru hidratare, poti sa-i lasi cateva ore, in apa cu miere de albina...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum