HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Comanda Hoya Pakeha martie 2010

+12
myosotis
gty
Vernil
Daniel74
ela
Carmen
getama
tinaM
dianatm
miha
vickylucia
Pakeha
16 participan?i

Pagina 12 din 14 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Urmatorul

In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de miha Dum Mar 28, 2010 9:34 am

Pakeha a scris:
miha a scris:Deci...iepurasul a ajuns la mine... cheers
Multumesc, Alex...acum din 2 trebuie sa reusesc macar cu unul... flower Cool
ma bucur ca a fost gasit, incepeam sa-mi spun ca am visat Rolling Eyes
daca se prind ambii, o sa ai ce schimba Very Happy
eu unul nu l-as pune in apa, sau macar unul in punga si unul in apa, e o specie destul de sensibila

Multumesc de sfat...ok..pun unul in punga...
miha
miha
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 875
Varsta : 51
Localizare : CONSTANTA
Puncte : 402
Data de inscriere : 12/04/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Dum Mar 28, 2010 9:36 am

vickylucia a scris:Alex nu la modul cum ai înrădăcinat tu purpureofusca mă refeream, ci voiam să ghicaști cum am înrădăcinat-o eu!
Am tăiat butașul în două, în locul unde se bifurcau cele două capete. Primul, care avea o frunză și rădăcini l-am pus în substrat. Al doilea cel cu vârful înrădăcinat avea un lăstar nou așa că am îngropat butașul pe orizontală în așa fel încât lăstarul să fie cu vârful în sus ( adică în poziția de creștere ). În felul acesta am obținut doi butași.Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Icon_bounce
Neutral o poza sau un desen ?
getama a scris:nu e verde deloc Surprised
atunci cum se inmulteste ? clown
daca era verde mai intelegeam cumva (dar cum spuneam se inverzeste de la alge) confused
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Dum Mar 28, 2010 9:55 am

Ma refeream ca nu e verdele acela inchis la culoare si innegrit.Pur si simplu are culoarea maro.La inceput era jumate de cutie acum e plina.
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de vickylucia Dum Mar 28, 2010 10:37 am

[quote="Pakeha"]
vickylucia a scris:Alex nu la modul cum ai înrădăcinat tu purpureofusca mă refeream, ci voiam să ghicaști cum am înrădăcinat-o eu!
Am tăiat butașul în două, în locul unde se bifurcau cele două capete. Primul, care avea o frunză și rădăcini l-am pus în substrat. Al doilea cel cu vârful înrădăcinat avea un lăstar nou așa că am îngropat butașul pe orizontală în așa fel încât lăstarul să fie cu vârful în sus ( adică în poziția de creștere ). În felul acesta am obținut doi butași.Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Icon_bounce
Neutral o poza sau un desen ?

Astăzi, nu pt că e ziua mea și nu am timp. Promit însă că voi pune poze, dacă n-o să pot săptămâna următoare, cealaltă săptămână sigur.
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Dum Mar 28, 2010 10:58 am

getama a scris:Ma refeream ca nu e verdele acela inchis la culoare si innegrit.Pur si simplu are culoarea maro.La inceput era jumate de cutie acum e plina.
ai grija, daca intr-o zi te pomenesti cu 5 paini si 2 pesti, si vezi ca incepe sa se adune lume ... clown


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Dum Mar 28, 2010 3:32 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Dum Mar 28, 2010 11:52 am

daaa... Smile
dar ii dau UN PIC din solidaritate fata de Ela I love you si fata de HOYA
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de ela Dum Mar 28, 2010 1:37 pm

gata, am adus muschiul de la geta, l-am pus peste butas,sper sa fie ok!
sfagnumul este deschis la culoare,beige, am lasat si eu 2 fire intr0-un paharel ,la racoare si umbra, poate se inmulteste si la mine...
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de gty Dum Mar 28, 2010 2:38 pm

of of
nu mai am rabdare pina vin si la mine
ma ofticati cu cadourile voastre
asta e , glumesc
sa va bucurati de ele
gty
gty
Interesat de Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti
Puncte : 37
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Dum Mar 28, 2010 3:29 pm

gty a scris:of of
nu mai am rabdare pina vin si la mine
ma ofticati cu cadourile voastre
asta e , glumesc
sa va bucurati de ele
coletul a plecat pana la urma joi, deci e foarte probabil ca va ajunge luni Smile
deci nu va fi nici o problema
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Dum Mar 28, 2010 4:03 pm

gty,iti tin pumnii Smile
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de gty Dum Mar 28, 2010 5:58 pm

ms ms
cred ca o sa fiu mai curios decit fimea cind vede o jucarie
(^.^)
gty
gty
Interesat de Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti
Puncte : 37
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de tinaM Dum Mar 28, 2010 9:04 pm

Am uitat sa va spun ca si butasii mei sunt in regula. Ba vitiensis avea si ceva radacinute. A pierdut si ea trei frunze, erau galbene-galbene, cu cateva pete negre, dar in rest nu pare sa fi fost afectata.

Pakeha a spus:

Pakeha a scris:...
getama a scris:nu e verde deloc Surprised
atunci cum se inmulteste ? clown
daca era verde mai intelegeam cumva (dar cum spuneam se inverzeste de la alge) confused
Acum, ca veni vorba, in punga cu tija de coriacea (din comanda din august sau sept., cred), am avut pus pe o bucatica de nailon un manunchi de fire de sphagnum si unele au inceput sa se inverzeasca. Nu stiu cum sunt algele alea, seamana ca un bradut? Dar de ce nu s-au inverzit toate? confused Si eu astept sa vad ce iese de-acolo...
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de dianatm Mar Mar 30, 2010 10:36 am

Am luat si eu ieri coletul, din pacate din cauza unei probleme in familie nu am fost vineri in oras sa il iau de la posta, dar butasii sunt bine, multiflora este putin deshidratata dar isi revine ea. Multumesc Alex.
dianatm
dianatm
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 347
Varsta : 45
Localizare : Timisoara
Puncte : 103
Data de inscriere : 23/02/2008

https://s107.photobucket.com/albums/m287/diana-flori/Hoya/

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de gty Mar Mar 30, 2010 3:09 pm

a ajuns si la mine
cam greu cu identificatul
acum nu am timp dar revin maine cu detalii
si nici nu stiu cum si unde sa le pun ca sa faca radacinute
putin ajutor va rog
gty
gty
Interesat de Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti
Puncte : 37
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de vickylucia Mar Mar 30, 2010 10:53 pm

La mine coriaceia a pierdut și ultima frunză ( venise cu două, dar una era deja galbenă) . Se pare că n-am noroc la această hoya, pt că de fiecare dată nu reușesc s-o prind, dar tot nu mă învăț minte! Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Icon_mad
Singura coriaceea care a rezistat la mine a fost cea din septembrie pt că venit înrădăcinată, dar am aranjat-o și pe ea cu lustrant. Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Icon_sad
Alex, dacă vrei să mă ajuți pune, te rog un butaș la prins pt mine și dacă s-ar putea mi-aș dori și o fraterna alături Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Icon_lol
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Mier Mar 31, 2010 8:39 am

vickylucia a scris:La mine coriaceia a pierdut și ultima frunză ( venise cu două, dar una era deja galbenă) . Se pare că n-am noroc la această hoya, pt că de fiecare dată nu reușesc s-o prind, dar tot nu mă învăț minte! Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Icon_mad
Singura coriaceea care a rezistat la mine a fost cea din septembrie pt că venit înrădăcinată, dar am aranjat-o și pe ea cu lustrant. Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Icon_sad
Alex, dacă vrei să mă ajuți pune, te rog un butaș la prins pt mine și dacă s-ar putea mi-aș dori și o fraterna alături Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Icon_lol
coriacea e ca si buotii, fraterna, lasiantha, praetorii, etc, frunzele se ingalbenesc si chiar cad usor la transport
insa se poate prinde nu foarte greu fara frunze, pusa in saculet de plasic sau minisera cu sfagnum sau perlit, caldura; lumina, umezeala, aerisit periodic
si o doza buna de incredere ... Wink
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de tinaM Mier Mar 31, 2010 9:34 am

gty a scris:a ajuns si la mine
cam greu cu identificatul
acum nu am timp dar revin maine cu detalii
si nici nu stiu cum si unde sa le pun ca sa faca radacinute
putin ajutor va rog

Florin, am verificat lista cu butasii comandati de tine, nu ai specii cu probleme, as zice eu. Australis, cummingiana, picta si Minibelle eu le-am inradacinat in apa; poate si linearis, nu-mi mai aduc aminte de asta. Nu am avut thomsonii, dar eu tot asa l-as pune. Deci in apa, in locul cel mai cald din casa!
Cu astea nu ar trebui sa ai probleme cu identificatul daca treci un pic peste pe la "Albume si colectii" ale membrilor.

Daca ai indoieli, fa-ti timp si "rasfoieste" un pic paginile forumului, sigur gasesti ceva Wink eu mi-am insusit o vorba a unui prieten de aprox 80 ani: "Mergi in sat, intrebi pe toti; vin-acas' si faci cum poti". Cu timpul, ai sa castigi si siguranta, vei vedea.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de tinaM Mier Mar 31, 2010 9:38 am

am cautat poze cu halophila. Seamana foarte bine cu DS70 la modul de crestere a tijelor. In apa cred ca va face o minunatie de radacini. Eu asa as face.
Succes!
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Mier Mar 31, 2010 3:19 pm

Gty,fa poze si posteazale aici;sigur ca te vom ajuta la identificat Smile
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de gty Mier Mar 31, 2010 5:47 pm

multumesc de ajutor Getama
intotdeauna ai fost ft saritoare si amabila
o sa fac , dar ma tot chinui sa cumpar baterii ptr aparatul foto caci ies mai bine fata de jaful meu de telefon
le-am pus in ghivece (pamint cu perlit ) si oi vedea ce iese
doar una era deja cu radacina
eu credeam ca majoritatea sunt deja inradacinate , asta e
o sa caut si eu cum mi-a recomandat Pakeha
asta cind o sa am si niste timp in plasa (^.^)
gty
gty
Interesat de Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti
Puncte : 37
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Mier Mar 31, 2010 6:52 pm

esti curajos daca le-ai plantat deja;eu as fii asteptat sa vad intai radacinile si apoi le-as fii plantat Rolling Eyes confused
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Mier Mar 31, 2010 10:01 pm

tinaM a scris:am cautat poze cu halophila. Seamana foarte bine cu DS70 la modul de crestere a tijelor. In apa cred ca va face o minunatie de radacini. Eu asa as face. Succes!
am pus poze cu H halophila (e una din speciile cu cele mai lungi radacini aeriene)
https://hoya.forumgratuit.ro/hoya-de-la-a-la-z-f5/hoya-halophila-t791.htm#18185
gty a scris: le-am pus in ghivece (pamint cu perlit ) si oi vedea ce iese
doar una era deja cu radacina eu credeam ca majoritatea sunt deja inradacinate , asta e
cele cu radacina erau clar identificate cu cuvantul Rooted si culoare verde + legenda ...
faptul ca a fost una cu radacina era un bonus suplimentar
getama a scris:esti curajos daca le-ai plantat deja;eu as fii asteptat sa vad intai radacinile si apoi le-as fii plantat Rolling Eyes confused
as zice ca Geta are dreptate, dar fiecare face cum vrea, sunt specii usoare, ar trebui sa se prinda bine si direct in substrat (poate mai putin H linearis ?)
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de vickylucia Mier Mar 31, 2010 11:15 pm

[quote="Pakeha]
coriacea e ca si buotii, fraterna, lasiantha, praetorii, etc, frunzele se ingalbenesc si chiar cad usor la transport
insa se poate prinde nu foarte greu fara frunze, pusa in saculet de plasic sau minisera cu sfagnum sau perlit, caldura; lumina, umezeala, aerisit periodic
si o doza buna de incredere ... Wink[/quote]

N-am nici o șansă cu hoya coriaceea pt că tulpina a început să-i putrezească.Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Icon_evil
În schimb. astăzi am avut o surpriză plăcută deoarece am descoperit că unui butaș de imperialis fără frunze pe care l-am ținut în perlit, din septembrie, a început să-i crească un lăstar nou.Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Icon_bounce Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Icon_biggrin
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Mier Mar 31, 2010 11:33 pm

vickylucia a scris: [quote="Pakeha]
coriacea e ca si buotii, fraterna, lasiantha, praetorii, etc, frunzele se ingalbenesc si chiar cad usor la transport
insa se poate prinde nu foarte greu fara frunze, pusa in saculet de plasic sau minisera cu sfagnum sau perlit, caldura; lumina, umezeala, aerisit periodic si o doza buna de incredere ...

vickylucia a scris:N-am nici o șansă cu hoya coriaceea pt că tulpina a început să-i putrezească ...

intr-adevar cand prea multa umiditate il face sa putrezeaca nu prea mai sunt multe sanse, insa tot nu te da batuta pirat
ce fac eu in cazuri disperate :
tai partea putreda / il spal bine / il las sa se usuce cam 4-6 ore / il pun in perlit pur umezit in punga aerisita foarte des
daca putrezeste din nou, reinceputa operatiunea (aruncat fara mila sfagnumul si perlitul contaminat)
am reusit asa sa salvez H engleriana (4 interventii, ultima a functionat - se poate vedea cat sunt de incapatanat Twisted Evil )
in schimb nu a functionat cu H bella alba (e drept ca eram spitalizat ...)
cand va spun de experienta nu sunt vorbe in vant Evil or Very Mad


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Joi Apr 01, 2010 8:16 pm, editata de 3 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de vickylucia Joi Apr 01, 2010 8:06 pm

Nu de data aceasta sigur nu reușesc s-o salvez pt că tulpina toată este de culoare maronie și e putredă!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 12 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 14 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum