HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Comanda Hoya Pakeha martie 2010

+12
myosotis
gty
Vernil
Daniel74
ela
Carmen
getama
tinaM
dianatm
miha
vickylucia
Pakeha
16 participan?i

Pagina 11 din 14 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul

In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de vickylucia Sam Mar 27, 2010 10:03 am

Am verificat și eu plantele totul e bine( excepție pubycalix red butons. pe care l-am îăsat în punga care a venit și l-am așezat la lumină. frunzulițele le-am pus în substrat și în miniseră). Am unele nedumeriri legate de plantele primite( precizez nu sunt nemulțumiri), cum ar fi:
-nu am găsit flagelata și coronaria pink?
- nu am găsit inconspicua( mi-o doream f mult), dar am găsit gracilis pe care nu l-am comandat
-nu am găsit PNG4? am verificat cred că este cel pe care scrie LAM
-planta cu 2 frunze late și subțiri cred că este multiflora și am pus-o în apă
- am primit un alt butaș fără nume , dar cred că este cembra( tija e lungă și are vreo-6-8 frunze în vârf, seamănă cu ce am văzut la Getama și Vernil)
-butaș înrădăcinat cu frunze pufoase pe care scrie C:P.-ce este?


Acum aș dori și căteva lămuriri legate de înrădăcinare, Am pus aproape toate plantele în substrat și miniseră, excepții următoarele plante:
1. apă:
- multiflora
-vitelina- fuscomarginata
-samoensis
2. substrat cu pet:
a) butași fără rădăcină:
- carnosa Krimson Princesse
-carnosa Krimson Quinn
-vanautensis
-potsii
-obscura
-glabra
-neoebudica
3.substrat fără pet:
b)butași cu rădăcină:
- obovata
- kerii(ăsta nu e yelow spash, de care este?)
- onycoides
- purpureofusca
- lacunosa
- archoboldiana
- CP.?
Te rog să-mi spui dacă e bine sau nu ca să pot remedia imediat!


Ultima editare efectuata de catre vickylucia in Sam Mar 27, 2010 4:20 pm, editata de 1 ori
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Sam Mar 27, 2010 10:43 am

multi butasi, multe intrebari ... Laughing
vickylucia a scris:Am verificat și eu plantele totul e bine( excepție pubycalix red butons. pe care l-am îăsat în punga care a venit și l-am așezat la lumină (important, fara soare direct) . frunzulițele le-am pus în substrat și în miniseră). Am unele nedumeriri legate de plantele primite( precizez nu sunt nemulțumiri), cum ar fi:
- nu am găsit flagellata (1 nod cu 2 frunze patate bine inradacinat) iși coronaria pink ? (planta inradacinata CP = coronaria pink )
- nu am găsit inconspicua( mi-o doream f mult), dar am găsit gracilis pe care nu l-am comandat (e o plantuta inradacinata mai demult, cand nu stiam exact ce e; nu stiu nici acuma sigur, de aceea pe lista apare cu (?) am o memoria/gracilis si e diferita, mai ales la frunze, cea de la tine sunt arcuite si mai mici, celelalte sunt plate si mai mari - butasi din asta ultima disponibili doar peste vreo 6 luni - o sa pun poze cu inconspicua (?) pe forum, e plina de flori de mai mult de o luna incoace)
-nu am găsit PNG4 ? (LAM = lamingtoniae = PNG4)
-planta cu 2 frunze late și subțiri cred că este multiflora și am pus-o în apă ok
- am primit un alt butaș fără nume , dar cred că este cembra( tija e lungă și are vreo-6-8 frunze în vârf, seamănă cu ce am văzut la Getama și Vernil) ok
-butaș înrădăcinat cu frunze pufoase pe care scrie C:P.-ce este? vezi mai sus
-un butaș verde închis cu frunze mijlocii lunguiețe pe care scrie LAM? idem

Acum aș dori și căteva lămuriri legate de înrădăcinare, Am pus aproape toate plantele în substrat și miniseră, excepții următoarele plante:
1. apă:
- multiflora
-vitelina- fuscomarginata
-samoensis
2. substrat fără pet
a) butași fără rădăcină (personal le pun in apa pana fac 2-3 cm de radacini, dar fiecare cu metoda lui)
- carnosa Krimson Princesse
-carnosa Krimson Quinn
-vanautensis
-potsii
-obscura
-glabra
-neoebudica
b)butași cu rădăcină : ok
- obovata
- kerii (ăsta nu e yellow spash, de care este?) este Yellow splash, dar la mine e la umbra deasa si petele sunt aproape invizibile, odata ce creste, pune-l la soare direct si va avea petele obisnuite
- onychoides
- purpureofusca
- lacunosa
- archoboldiana
- CP. ?
Te rog să-mi spui dacă e bine sau nu ca să pot remedia imediat! et voila !

una din componentele educative pe care m-am straduit sa o inculc copiilor a fost (si este) : sa nu panicheze intr-o situatie noua sau neobisnuita, sa puna intrebari doar dupa ce sunt siguri ca nu gasesc raspunsul singuri / ca nu au raspunsul la indemana - daca e asa, raspund intotdeanuna detaliat si cu placere ...
ma gandesc ca se poate invata la orice varsta clown
Sylvie imi spune ca sunt sarcastic - probabil ca are dreptate Suspect
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Sam Mar 27, 2010 11:01 am

Sunt asa de fericita si multumita de comanda asta incat deja mi-am facut o lista pentru o urmatoare comanda.Multumesc pentru minunatiile care mi-au intrat in casa!
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Sam Mar 27, 2010 11:17 am

getama a scris:Sunt asa de fericita si multumita de comanda asta incat deja mi-am facut o lista pentru o urmatoare comanda.Multumesc pentru minunatiile care mi-au intrat in casa!
ma bucur pentru tine, cu experienta, nu are decat sa fie tot mai bine
o alta comanda, de ce nu ?
insa nu inainte de iunie, dupa ce ma intorc din Asia (daca pot aduc specii noi si poate vor fi butasi din ele)
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Sam Mar 27, 2010 11:42 am

nu imi da emotii Twisted Evil de pe acum Sad
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de vickylucia Sam Mar 27, 2010 1:51 pm

Da, cred că butașul inscripționat cu FL este flagelata și nu filiformis! Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Icon_surprised Totul e ok! Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Icon_biggrin Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Icon_bounce
Nu-mi rămâne decît să-ți mulțumesc pt tot și îndrăznesc să te pup pe obraz ( virtual ) ca să n-o supărăm pe Sylvie. pe care o salut și-i transmit multă sănătate, la fel și ție! Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Icon_twisted
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Sam Mar 27, 2010 2:05 pm

vickylucia a scris:Nu-mi rămâne decît să-ți mulțumesc pt tot și îndrăznesc să te pup pe obraz ( virtual ) ca să n-o supărăm pe Sylvie. pe care o salut și-i transmit multă sănătate, la fel și ție!
ok, cu placere
o intrebare pe care o asteptam din partea lui Vicky era de exemplu de ce un butas are cate un saculet cu sfagnum la fiecare capat al tijei ... (mi se pare H purpureofusca)
asta da, era o intrebare valabila alien
vickylucia a scris:Da, cred că butașul inscripționat cu FL este flagelata și nu filiformis!
bun, deci H filiformis e in alt colet ... Miha ?
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Sam Mar 27, 2010 2:13 pm

pana la urma la cine a ajuns filiformis? Very Happy Neutral
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Sam Mar 27, 2010 3:55 pm

filiformis sa inteleg ca e iepurasul de paste Suspect scratch
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Sam Mar 27, 2010 4:01 pm

hmmmmmm...oare la cine vine!!!
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de vickylucia Sam Mar 27, 2010 4:16 pm


o intrebare pe care o asteptam din partea lui Vicky era de exemplu de ce un butas are cate un saculet cu sfagnum la fiecare capat al tijei ... (mi se pare H purpureofusca)
asta da, era o intrebare valabilă

Pt că hoya poate fi înrădăcinată de la ambele capete! Nu m-ai întrebat cum l-am înrădăcinat?

Tot am greșit ceva cănd am redactat întrebările care ți s-au părut copilărești ( de fapt mă comport ca un copil când e vorba de hoya și asta pt că am emoții mari), de aceea o să modific și te rog să citești cu atenție mesajul din pagina anterioară și să-mi spui unde am greșit.
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Sam Mar 27, 2010 5:18 pm

vickylucia a scris:

o intrebare pe care o asteptam din partea lui Vicky era de exemplu de ce un butas are cate un saculet cu sfagnum la fiecare capat al tijei ... (mi se pare H purpureofusca)
asta da, era o intrebare valabilă
Pt că hoya poate fi înrădăcinată de la ambele capete! Nu m-ai întrebat cum l-am înrădăcinat?
ei bine, pur si simplu butasul a fost pus din greseala in apa cu capul in jos clown
dupa cum se vede, s-a descurcat suficient ca sa faca o frunza noua Razz
insa cel mai bine ar fi sa faca radacini noi sub nod, ca sa il poti pune in subtrat cu capul in sus
solutia cea mai buna este sa il pui cumva culcat, ca majoritatea radacinilor sa fie in subtrat, dar nodul suficient de degajat ca sa poata sa continue sa creasca ...
nu exista solutii standard, e o chestiune de imaginatie

Tot am greșit ceva cănd am redactat întrebările care ți s-au părut copilărești ( de fapt mă comport ca un copil când e vorba de hoya și asta pt că am emoții mari), de aceea o să modific și te rog să citești cu atenție mesajul din pagina anterioară și să-mi spui unde am greșit.
nu-ti face probleme, glumeam un pic si eu si cum spune Sylvie, sunt :
ironic/caustic/sarcastic/persiflator (cu toate ca ma abtin in 99% din cazuri - sper macar sa-mi scurtez un pic purgatoriul ... Twisted Evil )
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de miha Sam Mar 27, 2010 6:33 pm

Deci...iepurasul a ajuns la mine... cheers
Sincer...n-am bagat de seama pana acum, deoarece eu comandasem filiformis...si cum e o perioada super incarcata cu curatenia generala, n-am plantat ieri decat ce a fost cu radacini, si restul le-am pus in apa... si cum Geta a zis ca e la ea...nici nu m-am uitat mai atent...
Butasii arata toti bine, asa ca i-am pus in apa si mi-am vazut de treburi... Laughing
Acum m-am dus si i-am luat la numarat...
Multumesc, Alex...acum din 2 trebuie sa reusesc macar cu unul... flower Cool
miha
miha
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 875
Varsta : 51
Localizare : CONSTANTA
Puncte : 402
Data de inscriere : 12/04/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Sam Mar 27, 2010 7:14 pm

Nu am zis ca e la mine,doar ma intrebam la cine e.
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Sam Mar 27, 2010 8:18 pm

felicitari...
sa iti traiasca cheers bounce
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de miha Sam Mar 27, 2010 8:24 pm

getama a scris:felicitari...
sa iti traiasca cheers bounce

Multumesc...sper si eu sa am noroc de data asta...
off..mereu zic ca ma opresc...si cred ca va trebui s-o fac curand... Azi am numarat varietatile pe care le am prinse pana la comanda asta...sunt 75... affraid acum sunt mici ...dar ce fac eu cand vor creste mari??? lol!
miha
miha
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 875
Varsta : 51
Localizare : CONSTANTA
Puncte : 402
Data de inscriere : 12/04/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de ela Sam Mar 27, 2010 8:59 pm

am incercat sa asez butasul de vitiensis( cel ajuns fara frunze) in minisera dar nu am reusit sa il asez in pozitie orizontala ; este tare rasucit si sta mai mult ridicat , sfagnum nu am, l-am acoperit cu o bucatica de servetel de hartie umezit Embarassed
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Sam Mar 27, 2010 9:24 pm

ela iti dau eu niste sfagnum Rolling Eyes
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Sam Mar 27, 2010 10:10 pm

miha a scris:Deci...iepurasul a ajuns la mine... cheers
Multumesc, Alex...acum din 2 trebuie sa reusesc macar cu unul... flower Cool
ma bucur ca a fost gasit, incepeam sa-mi spun ca am visat Rolling Eyes
daca se prind ambii, o sa ai ce schimba Very Happy
eu unul nu l-as pune in apa, sau macar unul in punga si unul in apa, e o specie destul de sensibila
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de ela Sam Mar 27, 2010 10:16 pm

merci, geta, vorbim pe pm
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Sam Mar 27, 2010 11:15 pm

sfagnumul l-am tot strans din comenzile de la Alex si l-am cultivat Smile
iarna asta s-a si inmultit Wink
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Sam Mar 27, 2010 11:19 pm

getama a scris:sfagnumul l-am tot strans din comenzile de la Alex si l-am cultivat Smile
iarna asta s-a si inmultit Wink
Shocked Shocked Shocked
in principiu e mort / uscat
faptul ca se inverzeste e de la alge ...
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de ela Sam Mar 27, 2010 11:24 pm

pai, daca s-a inmultit, inseamna ca nu a fost uscat chiar de tot...
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de vickylucia Sam Mar 27, 2010 11:47 pm

Felicitări, Miha! Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Icon_surprised Dacă vor înrădăcina amândoi butașii ești o norocoasă și o să mă înscriu și eu la un schimb cu tine. Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Icon_smile Eu am comandat filiformis, în septembrie, și a ajuns varză la mine. Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Icon_pale

Alex nu la modul cum ai înrădăcinat tu purpureofusca mă refeream, ci voiam să ghicaști cum am înrădăcinat-o eu!

Am tăiat butașul în două, în locul unde se bifurcau cele două capete. Primul, care avea o frunză și rădăcini l-am pus în substrat. Al doilea cel cu vârful înrădăcinat avea un lăstar nou așa că am îngropat butașul pe orizontală în așa fel încât lăstarul să fie cu vârful în sus ( adică în poziția de creștere ). În felul acesta am obținut doi butași.Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Icon_bounce
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de getama Dum Mar 28, 2010 9:29 am

nu e verde deloc Surprised
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha martie 2010 - Pagina 11 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha martie 2010

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 14 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum