HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

+17
dianatm
myosotis
Pakeha
luiza
Stefana
Johana
marioara
Simona D.
ela
Gabriela
miha
AnaR
nina
ancag
vickylucia
dodo
Carmen
21 participan?i

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de dodo Dum Aug 24, 2008 5:59 pm

Pacat Nina, se pare ca totusi vara nu e un anotimp benefic pentru inmultire hoya.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de nina Dum Aug 24, 2008 8:09 pm

Cred ca e specia aceasta mai sensibila, pentru ca eu am inradacinat fara probleme multe alte specii chiar in perioada asta.
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de dodo Dum Aug 24, 2008 8:23 pm

Ar trebui sa-i scrii lui Alex, nu se incadreaza in conditiile de garantie?
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Pakeha Lun Aug 25, 2008 11:21 am

hello
m-am intors acasa
n-am putut sa vin deloc pe forum in Romania, sorry

am vazut ca aveti probleme cu H greenii :
intr-adevar e o specie foarte sensibila, nu prea eram incantat sa fac butasi vara, si de aia am spus ca fac sau 2 sau 0, ca sa fie frunze mai vechi (e si prima oara ca fac butasi din specia asta)
planta mea provine dintr-un butas de 2 noduri de acum 1.5 ani din Suedia si cu toate ca s-a prins bine si usor, dupa 6 luni era sa moara, am salvat-o in extremis
deci in concluzie, imi pot reprosa o oarecare lipsa de sfatuire si consider ar putea intra in cadrul garantiei
cei doi butasi ar putea fi inlocuiti daca nu supravietuiesc - dar probabil cel mai bine sa fie toamna sau primavara ...
o sa vedem modalitatile concrete ulterior

in legatura cu H buotii, chiar daca ramane fara frunze, procentul de prindere a unei tije fara frunze pusa in punga cu sfagnum si umezeala e de peste 90 %
alte sfaturi mai tarziu


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Lun Aug 25, 2008 2:23 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Pakeha Lun Aug 25, 2008 1:52 pm

marioara a scris:Butasul de hoya imperialis are o tija de 10 cm pana la nodul cu frunze. Am pus-o cu tija intr-un pahar cu muschi umed, dar frunzele incep sa se inmoaie. Nu face radacini pe tija? Ar fi trebuit sa o pun pana la nod in muschi?

face radacini si pe tija
am facut o gramada de butasi de imperialis si in sfagnum si in apa : reusita 100%
personal recomand sfagnumul, de aceea le-am si pus asa
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Pakeha Lun Aug 25, 2008 1:54 pm

Simona D. a scris:Eu 4 ore am descalcit australisul si l-am pus pe un suport dupa care am plecat de acasa ca deja explodam de nervi ... A trebui sa tai doua tije lungi din australis pentru ca erau rupte, se mai tineau doar putin Crying or Very sad Am sa le pun in apa, incerc sa le inradacinez asa lungi ...
Acum vreau sa ma apuc de carnosa variegata care arata la fel de incarligata dar mai mica scratch
Butasii sunt pusi toti in apa cu miere ca erau deshidratati .

din pacate australisul era asa de mare ca nu a incaput in nici o cutie, nici cele mai mari de televizor
singura solutie la impachetare era sa tai suportii, pacat ca n-am putut sa-ti spun sa treci un nou suport de sarma pe directia celui vechi
la carnosa idem suportul era prea lung, dar tijele sant mai groase

daca rezulta butasi din operatiune, poti sa-i pui in apa si vei avea plante suplimentare Wink
din experienta la orice trimitere prin posta de plante mari rezulta si pierderi, de tije si mai ales de frunze

Simona D. a scris:Cel cumparat drept planta juvenila ... nici nu ma mir ca ingalbeneste avand in vedere ca a fost taiat din el exact la 1mm de un nod.

nu am inteles ?! ai o poza ?


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Lun Aug 25, 2008 2:04 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Pakeha Lun Aug 25, 2008 1:56 pm

marioara a scris:Lastarul de hoya buotii se ingalbeneste. L-am pus in apa la indicatiile lui Carmen dar situatia s-a inrautatit si l-am pus din nou in substrat. Cred ca v-a trebui sa incerc si eu experimentul lui Carmen cu caserola, totusi mai sper sa-si revina macar partial.

vezi mai sus, in punga umeda chiar si fara sfagnum reusita peste 90% tije fara frunze
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Pakeha Lun Aug 25, 2008 2:17 pm

am vazut poze de la Dodo, Anca si Carmen, arata foarte bine, felicitari
m-au distrat pozele lui Carmen cu florile de multiflora cazute, imi dau seama ca atunci cand ai pe an mai mult de 1000 de flori (pe 3 plante), risti sa te blazezi

greenii, filiformis, chloranta, pimenteliana, denisii, hypolasia si altele sant delicate, poate ca nu e intelept sa le butasesti vara No
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Pakeha Lun Aug 25, 2008 2:41 pm

Carmen a scris:Aici vom dezvolta putin concluziile ultimei comenzi, care a insumat peste 150 butasi, plus plante mature ( vreo 5 ) si tinerele ( vreo 6 ) si totalizate au fost in suma de peste 1000 Euro.
Furnizor : Pakeha.
Din punctul meu de vedere, organizatoric vorbind , gasesc ca pe viitor la orice alte comenzi vor fi, e de preferat ca termenul de inscriere la lista sa fie mult mai mic.
Maxim o saptamana.
Eu asa consider pentru ca altfel efortul de centralizare este mult mai mare, si riscul razgandirilor, de asemenea.
Oricum o comanda colectiva, prin definitia ei presupune mari eforturi de ajungere la un numitor comun, si oricat de rentabile ar fi , uneori e mai multa bataie de cap decat credem la prima vedere. Atat pentru cei care se angajeaza in organizare, cat si pentru cei care comanda.
Cu privire la momentul ales, de data asta a fost un pic mai riscant pentru plantele mai sensibile, deoarece e o vreme caniculara, si transportul lor ridica mari probleme.
Eu una mi-am comandat doar specii cu frunze mai groase, pentru ca suporta mai usor lipsa apei, fiind suculente, dar am un stres pana ajunge multiflora la mine pale , caci ea e mai sensibila Neutral
As vrea sa spuneti daca au fost lipsuri in organizare , pentru ca pe viitor sa stim sa ne organizam mai bine. Ce a fost bine si ce nu ? Orice remarca ne poate ajuta sa invam ceva pentru viitor.
Si nu in ultimul rand, cei care va delectati deja cu butasii / plantele, spuneti-ne cum vi se par, iar cei care le asteptati , nu uitati sa ne informati despre starea lor de indata ce ajung.
jocolor

foarte bine spus
as mai completa cu faptul ca "jur pe rosu" ca nu mai fac !!!!!
a fost ultima comanda mare in cadrul unei actiuni de promovare a genului Hoya in Romania (cu tot ce am adus pentru Gradina Botanica din Cluj si sora mea au fost aproape 200 de butasi + plantele mari)
am "lucrat" la ele aproape 4 zile si le-am terminat in ultima noapte - macar au fost proaspeti butasii, caci daca ar fi stat 1 saptamana sau zece zile pe drum, in luna august pierderile ar fi fost foarte mari (chiar si cu "papusele" de sfagnum)

de acum incolo voi mai aduce, dar moderat, si deasemenea o sa mai pot trimite colete individuale
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Carmen Lun Aug 25, 2008 6:07 pm

Pakeha a scris:am vazut poze de la Dodo, Anca si Carmen, arata foarte bine, felicitari
m-au distrat pozele lui Carmen cu florile de multiflora cazute, imi dau seama ca atunci cand ai pe an mai mult de 1000 de flori (pe 3 plante), risti sa te blazezi

- pe tine te distreaza Laughing , imi imaginez doar rasfoind albumul tau, pt mine a insemnat sa am anul acesta flori la 3 specii de Hoya, la toate pentru prima data (bella, carnosa,multiflora ) iar senzatia e unica...as fi vrut sa le pastrez intr-un fel sau altul si pe cele cazute, dar nu-mi trecea prin cap nici o idee de conservare - pacat ca nu exista nici o substanta care sa pastreze floarea o anumita perioada intr-un glob de sticla... si desi erau cazute si m-am bucurat de comete inca vreo cateva zile, imi doream multiflora de atata timp, incat faptul ca era chiar "multiflora" m-a bucurat enorm...si cred ca o sa ma bucure la fel in toti anii care vin.
- si abia astept sa ma blazez si eu cu atatea flori de Hoya pe langa mine.... Laughing jocolor

lol!
A, si cum nu stau bine cu matematica, hai sa consider ca la marimea plantei acesteia, ar putea fi capabila sa faca nu chiar 1/3 din cele 1000 de flori, dar macar fie 1/4, sau 1/5 si daca asta se va intampla atunci voi invata sa fac poze cu siguranta, caci pentru cele cateva poze cu multiflora am facut o multime , sa am de unde selecta. bom
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Simona D. Lun Aug 25, 2008 6:49 pm

Pakeha a scris: din pacate australisul era asa de mare ca nu a incaput in nici o cutie, nici cele mai mari de televizor
singura solutie la impachetare era sa tai suportii, pacat ca n-am putut sa-ti spun sa treci un nou suport de sarma pe directia celui vechi
la carnosa idem suportul era prea lung, dar tijele sant mai groase

daca rezulta butasi din operatiune, poti sa-i pui in apa si vei avea plante suplimentare Wink
din experienta la orice trimitere prin posta de plante mari rezulta si pierderi, de tije si mai ales de frunze

Eh, acum nu mai e mare ... acum e pe jumatate cat a fost. Sad
Daca vroiam planta mai mica o cumparam pe asta http://cgi.ebay.de/Hoya-Australis-Superkraeftige-Pflanze-ansehen_W0QQitemZ330264746763QQihZ014QQcategoryZ119699QQtcZphotoQQcmdZViewItem care e la jumatate de pret . In plus, la cea cumparata de la tine, jumatate din frunze sunt arse de soare sau au o paloare galbuie ... Sa nu mai pun faptul ca mi-am tocat nervii 4 ore cu ea. De pe ebay am primit ... nici nu mai stiu ... 50 de plante (?) , singura pierdere au fost 2-3 frunze la cate o planta din 5. Toate au venit pe suporti si au calatorit foarte bine.
Acum asta e ... data viitoare cand mai iau plante mature am sa specific ca le vreau pe suporti ....

Pakeha a scris: nu am inteles ?! ai o poza ?

Sora mea e plecata in vacanta si are camera la ea. Am doar telefonul la dispozitie sa fac poza. Oricum se vede starea plantei chiar si asa... Intre timp a pierdut o frunza ...
Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Th_SP_A0067Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Th_SP_A0068Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Th_SP_A0069Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Th_SP_A0070

Apropos , carnosa variegata asa trebuie sa fie galbena? ca doar 2 sau 3 frunze au ceva verde in ele, restul sunt galbene toate Question
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de AnaR Lun Aug 25, 2008 7:26 pm

Da, Simona, frunzele pot fi nu galbene, ci crem. Dar daca nu pui poze nu pot sti eu daca e ok sau nu.
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Simona D. Lun Aug 25, 2008 9:34 pm

Ana, mie nu mi se pare ca sunt crem ci galbene . Am pus-o intr-un loc umbrit, poate mai se inverzeste ...
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de luiza Lun Aug 25, 2008 9:40 pm

Simona, am pus cateva poze cu variegatele mele (in Albume si colectii). Una dintre ele are majoritatea frunzelor alb galbui - poti sa o compari cu variegata ta sa vezi daca seamana.

luiza
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 186
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 56
Data de inscriere : 13/08/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Pakeha Lun Aug 25, 2008 9:48 pm

@Simona

frunzele nu sant "arse" de soare, ci pur si simplu isi schimba culoarea cand sant expuse la soare
cu 2 cazuri diferite :

multe din cele cu frunze "grase" devin verde galbui la soare iar de cele mai multe ori duse din nou la umbra devin din nou verzi inchis
(exemplu H chuniana primita din Australia :
Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Imgp1157qi7.th
si catva timp mai tarziu :
Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Img4241jf4.th)
frunzele mai verzi sant cele recente)

pentru alte specii, marea majoritate a frunzelor devin rosii la soare (unele iarna altele vara) si redevin verzi in celalalt anotimp
exemplele cele mai flagrante : sp DS-70, benguetensis, bordenii, flavida, uncinata, etc. ...
la australis e ceva mai rar, dar se intampla

in legatura cu imperialis pare-se ca n-a suportat bine drumul, partea de sus se usuca, si asta se mai intampla, important e sa nu-si piarda radacinile si partea de jos care e inca verde

in legatura cu suportul taiat nu prea stiu ce sa spun, asa o planta mare nu cred ca se poate gasi in comert (si nici cu asa un pret), aveam posibilitatea sa nu o aduc cand am constatat ca nu incape in cea mai mare cutie disponibila, nemaifiind timp fizic sa pun intrebarea mi-am spus ca dezamagirea va fi mai mare daca nu o aduceam deloc ...
am mai vandut in Franta 2 plante cam de aceeasi marime (pubicalyx si verticillata), tot fara suport, intr-adevar s-au rupt ceva frunze si tije tinere la repunerea pe suport, dar au crescut altele si plantele infloresc bine, cred ca asta isi doreau cumparatorii
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Simona D. Lun Aug 25, 2008 10:14 pm

@ Luiza : Am vazut variegatele tale, sunt superbe Smile dar nu asa arata a mea.

@ Pakeha : Am pus si eu la loc umbrit carnosa variegata tocmai din motivul asta ... in speranta ca se va mai inverzii putin ...
In legatura cu imperialisul, Nina mi-a spus din seara in care le-a primit, a scris si pe forum, ca imperialisul meu e ingalbenit. Mi-a trimis toate plantele prin curierat rapid, au ajuns la mine in mai putin de 24 de ore. Deci nu transportul de la ea la mine a cauzat ingalbenirea. Eu chiar nu stiu ce sa-i fac ca daca as fi stiut as fi facut ... Sad
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Pakeha Lun Aug 25, 2008 10:44 pm

Simona D. a scris:@ Pakeha : Am pus si eu la loc umbrit carnosa variegata tocmai din motivul asta ... in speranta ca se va mai inverzii putin ...

de mai multi ani era pusa la o fereastra expusa spre sud si cu toate frunzele ingalbenite inflorea in fiecare an de cel putin 3 ori pe o gramada de pedunculi
o alta planta a unei colege pusa la umbra are niste frunze de un verde superb, dar nu infloreste aproape deloc ...


In legatura cu imperialisul, Nina mi-a spus din seara in care le-a primit, a scris si pe forum, ca imperialisul meu e ingalbenit. Mi-a trimis toate plantele prin curierat rapid, au ajuns la mine in mai putin de 24 de ore. Deci nu transportul de la ea la mine a cauzat ingalbenirea. Eu chiar nu stiu ce sa-i fac ca daca as fi stiut as fi facut ... Sad

cand spun drumul, inteleg totalitatea transportului, din sera de la mine pana la tine acasa
in poza pe care am pus-o pe forum inainte de plecare cu toti butasii pe masa, se vede ca pentru butasul tau, micile frunzulite de la varf sant galbene si vor cadea (imperialisul e destul de sensibil si trecerea din sera in camera de impachetare a putut sa-l perturbe), dar restul era ok, nu ca in pozele pe care le-ai pus
nu toate plantele reactioneaza la fel in aceleasi conditii, canicula a putut sa aiba mai mult efect asupra unui butas un pic slabit
bineinteles ca daca nu va supravietui, o sa vedem impreuna daca iti pot propune o alta planta de aceeasi marime sau alta modalitate

Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de nina Lun Aug 25, 2008 11:09 pm

Carnosa Krimson Princess mi-a inflorit! De fapt avea boboci de cand am scos-o din pachet! E foarte frumoasa! Very Happy
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de luiza Lun Aug 25, 2008 11:22 pm

La cat mai multe flori Smile

luiza
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 186
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 56
Data de inscriere : 13/08/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de AnaR Lun Aug 25, 2008 11:23 pm

Pooze! Pooze!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Pakeha Lun Aug 25, 2008 11:42 pm

nina a scris:Carnosa Krimson Princess mi-a inflorit! De fapt avea boboci de cand am scos-o din pachet! E foarte frumoasa! Very Happy

ma bucur pentru tine
si a mea am gasit-o inflorita, cu vreo 8-9 pedunculi simultani
si tot asa n-am avut inca timp s-o fotografiez
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de vickylucia Lun Aug 25, 2008 11:51 pm

Ma bucur pt voi!Eu am o problema cu vitiensis-ul care si-a pierdut frunzele[lastarul e verde totusi]si multiflora care si-a pierdut peduncululTrebuie scoase din minisera;cum sa le ingrijesc pe mai departe?
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Pakeha Mar Aug 26, 2008 12:00 am

Simona D. a scris:Eu 4 ore am descalcit australisul si l-am pus pe un suport dupa care am plecat de acasa ca deja explodam de nervi ... A trebui sa tai doua tije lungi din australis pentru ca erau rupte, se mai tineau doar putin Crying or Very sad Am sa le pun in apa, incerc sa le inradacinez asa lungi ...
Acum vreau sa ma apuc de carnosa variegata care arata la fel de incarligata dar mai mica scratch

stai un pic !
eu is ardelean, deci mai incet la minte ...
sa nu-mi spui ca ai desfacut tija cu tija toata planta ?!?!?!
daca cumva despre asta e vorba, e riscul sa o pierzi in mare parte sau chiar de tot daca s-au rasucit tijele (sau tija) de la baza plantei
si mai ales sa nu o faci si cu carnosa daca nu e deja facuta ...
trebuie doar introdusa o sarma groasa (sau 2) cu forma de arc de-a lungul tijelor principale si apoi ridicata incet cu un bat vertical, in nici un caz descalcita in totalitate

am gasit o poza de acum vreo luna cu un pui de la australisul lui Simona
Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Img_7410
dupa cum se vede, frunzele sant rosietice si chiar galbui, ceea ce n-o impiedica sa infloreasca (chiar pe contra sezon !)
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Pakeha Mar Aug 26, 2008 12:08 am

vickylucia a scris:Ma bucur pt voi!Eu am o problema cu vitiensis-ul care si-a pierdut frunzele[lastarul e verde totusi]si multiflora care si-a pierdut peduncululTrebuie scoase din minisera;cum sa le ingrijesc pe mai departe?

tija de vitiensis in punga de plastic cu sfagnum umezit
pedunculul de multiflora e normal sa cada, o sa faca altii

alt exemplu de revenire de la galben la verde a unei frunze de Hoya rigida
Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Imgp1610 Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Imgp4310
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de vickylucia Mar Aug 26, 2008 12:22 am

Multumesc ,o sa incerc si aceasta varianta!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii de la Alex - august 2008 - Pagina 4 Empty Re: Bilantul comenzii de la Alex - august 2008

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum