HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Ati facut o pasiune pentru Hoya

+16
danab
nico.agat
Andrada
cory_helen
nina
AnaR
Gabriela
miha
Johana
dodo
tinaM
CBogdan
ela
bia8
Stefana
Carmen
20 participan?i

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de CBogdan Dum Iun 15, 2008 9:51 am

Stefana a scris:Eu vad un inceput de radacinuta acolo, asa ca pune-l intr-o mini-sera improvizata, pe un "pat" de turba usoor umeda ori fibra de cocos maruntita. Radacinuta aceea se va dezvolta. Si nu tine cutia respectiva in soare plin ci doar in lumina filtrata putin de o perdea.
Cred ca in asteptarea ta i-a cazut o pereche de frunze Neutral .

frunzulitele s au desprins,dar au total alta culoare fata de astea,parca ar fi supt prea multa apa.le am pus si pe ele in turba dar nu
cred ca mai scapa Sad
CBogdan
CBogdan
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 110
Varsta : 42
Localizare : timisoara
Puncte : 27
Data de inscriere : 19/04/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Johana Dum Iun 15, 2008 11:17 am

Eu l-am tinut in apa pana la momentul la care a facut radacinute si apoi l-am pus in pamant cu perlit. Eu am un serpens de la Alex, de la comanda din martie si a pierdut 2 frunzulite, iar butasul stagneaza.
Johana
Johana
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 403
Varsta : 47
Localizare : Timisoara
Puncte : 172
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Johana Dum Iun 15, 2008 11:19 am

Sper sa nu moara serpensul tau CBogdan...m-as simti vinovata. Nu sunt experta la hoya, dar am achizitionat deja 26 de butasi....de la PS sau de la Alex si de pierdut am pierdut doar 2.
Johana
Johana
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 403
Varsta : 47
Localizare : Timisoara
Puncte : 172
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Stefana Dum Iun 15, 2008 11:59 am

E o performanta Johanna Smile. Eu cred ca am pierdut mai multi anul trecut.
A propos de frunza la inmultit, o sa pun diseara imagine cu o frunza de lacunosa, pusa de un an langa planta din care a provenit. De curand a inceput sa-i creasca ceva ca o frunzulita noua.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de ela Dum Iun 15, 2008 12:13 pm

sa ma laud iar: din cei 16 butasi din ambele comenzi nu am pierdut niciunul, chiar i-am inmultit( am facut si 2 dubluri care s-au prins si astia Jump )
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de CBogdan Dum Iun 15, 2008 12:17 pm

Johana a scris:Sper sa nu moara serpensul tau CBogdan...m-as simti vinovata. Nu sunt experta la hoya, dar am achizitionat deja 26 de butasi....de la PS sau de la Alex si de pierdut am pierdut doar 2.

Johana stai linistita,l am pus in regim de sera...si cele doua frunze le am pus in pamat ...asteptam bounce

urmatorul va fi cel din avatarul tau ...imi place la nebunie
CBogdan
CBogdan
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 110
Varsta : 42
Localizare : timisoara
Puncte : 27
Data de inscriere : 19/04/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Johana Dum Iun 15, 2008 12:48 pm

Kanyakumariana, mi-am luat-o acum in comanda de la Paul. Pare sa fie ok, dar inca nu da semne de miscare....Oricum e prea devreme.
Johana
Johana
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 403
Varsta : 47
Localizare : Timisoara
Puncte : 172
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de ela Dum Iun 15, 2008 2:06 pm

am luat si eu kanyaku de la P.S- tot nu misca , dar am rabdare ....ma antrenez puternic din aprilie( comanda de la Alex) Very Happy
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de tinaM Mar Iun 17, 2008 11:01 am

Yes Cei doi butasi de carnosa cu pedunculi s-au prins!!! Si duminica dimineata i-am gasit infloriti pe toti. E drept că au mai cazut din boboci, dar dupa ce i-am pus un pic de miere la baza, nu au mai fost probleme, acum frunzele nu mai sunt pleostite. Iar florile... mmm Love
Pozele cu intarziere, dar vor fi.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de bia8 Mar Iun 17, 2008 12:00 pm

felicitari tina, sa ai parte de cat mai multe flori si sa ne arati si noua...
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de miha Mar Iun 17, 2008 12:33 pm

tinaM a scris:Yes Cei doi butasi de carnosa cu pedunculi s-au prins!!! Si duminica dimineata i-am gasit infloriti pe toti. E drept că au mai cazut din boboci, dar dupa ce i-am pus un pic de miere la baza, nu au mai fost probleme, acum frunzele nu mai sunt pleostite. Iar florile... mmm Love
Pozele cu intarziere, dar vor fi.
Felicitari... Very Happy Care e secretul cu mierea??? cum o pui???? Question
miha
miha
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 875
Varsta : 51
Localizare : CONSTANTA
Puncte : 402
Data de inscriere : 12/04/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de tinaM Mier Iun 18, 2008 12:07 pm

Multumesc. Floricelele sunt deocamdata numai pe un peduncul (eu m-am exprimat gresit, numai unul dintre pedunculi avea si bobocei) si nu sunt foarte multe in umbreluta mea, numai 12 (6 au cazut) dar e destul pentru prima mea floare de hoya pe care o am de asa de putin timp! Dar stiti ce m-a incantat in plus? Reactia sotului: affraid Cred ca este prima data cand a ramas fara cuvinte in fata "buruienilor" mele. Asa ca daca vedeti acum prin florarii o hoya matura, anuntati-ma, acum e rostul sa raspund cu nerusinare la apel: PREZENT!

Miha, imediat ce am observat ca frunzele nu mai sunt la fel de tari la pipait, am pus trei picuri de miere semilichida chiar la baza celor doi butasi in cauza(acum nu pot pune poze, dar mentionez ca sunt destul de lunguti, 30 si 40 cm, cam fara frunze, 1 peduncul cu bobocei primul si doi pedunculi al doilea); cu o seringa, am picurat apa peste miere și am stropit tijele dimineata si seara cu jet foarte fin de apa calduta de ploaie. Si se pare ca le-a placut.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Gabriela Joi Iul 03, 2008 2:55 pm

Bine v-am gasit! Am sa va povestesc mai multe despre cum am ajuns sa fac cunostinta cu Hoya, insa nu acum caci nu pot sa stau prea mult pe forum.
Ei!Va dau tarcoale de mult timp sa stiti. Very Happy
Uitati-o pe mica mea Hoya! Nu ma intrebati ce tip de hoya este caci nu stiu, eu ma bucur doar ca am reusit sa fac rost de hoya, dupa atata amar de vreme.

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Dsc00612
Gabriela
Gabriela
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 135
Localizare : Bucuresti
Puncte : 8
Data de inscriere : 03/07/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Carmen Joi Iul 03, 2008 3:17 pm

Bine ai venit, si ne bucuram ca ne citesti . Te asteptam printre povestile cu Hoya, sa urmaresti alaturi de noi cum ne bucuram cand avem cate o frunzulita sau tija noua, sa participi alaturi de noi la emotiile comenzilor, mai tarziu la schimburi, si mai ales la cafeluta.
Speram sa-ti imbogatesti colectia de plante cu cat mai multe Hoya... si daca ai intrat aici, cu greu poti sa mai iesi fara cateva Hoya in dotare....am mai spus-o : ATENTIE !!! Creeaza dependenta!
Iar frumoasa ta e o h.carnosa , mai mult ca sigur.
Hello
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Gabriela Sam Iul 05, 2008 10:05 pm

Prima mea intalnire cu Hoya a fost intr-o zi frumoasa, cred ca de vara sau poate primavara, o zi insorita. Eram la servici, fusesem chemata intr-un birou pt a ajuta la o problema pe care o avea un coleg, EA, era intr-un colt, ciudat, dar nimeni nu ii dadea importanta, inflorita toata,toata. Niciodata nu vazusem asa o floare. Inainte sa plec am fost sa o privesc de aproape, m-a fascinat, frunzele si florile, mai ales bogatia florilor, la cuvintele mele admirative, colegi mi-au spromis ca voi primi si eu un lastaras cand o vor mai aranja. Din acea zi am inceput sa caut informati despre acea minunata floare, nu stiam cum se numeste, am tot cautat intr-un tarziu am aflat numele ei. Am cauta sa cumpar, am cautat informatii si mai multe, am gasit numai pe site-urile straine, numai in florariile straine, am simtit cu trecerea timpului ca fascinatia pt Hoya scade. Au trecut ani, aproape ca uitasem de ea, era o floare pe care mi-o doream doar atat, insa intr-o discutie cu fata unui coleg de birou despre flori, acum 2-3ani, despre florile pe care ni le-am dori sa le avem am inceput intr-o doara sa ii vorbesc de Hoya. Ne-am inflacarat amandoua caci ea nu stia despre ce vorbesc, i-am arata-o pe net. Surpriza! Ea avea o Hoya habar nu avea ce floare este. Am primit o alta promisiune, insa eu simteam ca am sa patesc la fel ca si prima data. Peste cateva luni de la discutie, intr-o dimineata am primit trei frunzulite pe care le-am plantat in ghiveci, din ele ‘s-a nascut’ plantuta pe care v-am arata-o. Imi pare ca voi aveti unele magice ce cresc intr-o zi cat altele in zece, caci a mea tare greu creste. Oare peritul sa fie ceva magic?...
Oare Hoya este pasiunea mea? Nu stiu, sincer nu stiu ce sa spun dar as vrea sa mai cumpar una. Smile
Gabriela
Gabriela
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 135
Localizare : Bucuresti
Puncte : 8
Data de inscriere : 03/07/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de AnaR Sam Iul 05, 2008 10:21 pm

Mda, una si apoi inca una, si asa mai departe. Zici ca ai reusit o plantuta dintr-o frunza...inseamna ca esti pe drumul cel bun! Parca te vad acumuland plantele de hoya... Smile

Micuta ta carnosa e frumusica foc. Sa-ti traiasca!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Gabriela Sam Iul 05, 2008 10:32 pm

Multumesc, au fost trei frunze primite si puse in acelasi ghiveci dar plantuta a crescut in 2 ani si ...
Gabriela
Gabriela
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 135
Localizare : Bucuresti
Puncte : 8
Data de inscriere : 03/07/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Carmen Sam Iul 05, 2008 10:38 pm

Gabriela, asa bine imi aduc aminte de cum am inceput eu.... cea mai batrana hoya a mea, o carnosa, am primit-o de la o vecina, colega de scoala, mai nou fina de-a mea. Atunci eram in liceu , nu cautam prea multe despre flori. Am dus-o cu mine la facultate ca sa-mi infrumusetez ambientul ( stie toate cursurile pdr Razz). Nu-i acordam prea multa atentie, caci nu-i stiam floarea. Am vazut o Hoya inflorita intr-un spatiu comercial , care m-a dat gata . Atunci mi-am dat seama ce comoara am acasa. Totusi adevaratul val de Hoya nu m-a luat decat anul trecut cand am inceput sa imi amenajez cu mai multa atentie casa si sa invat cate ceva despre florile din casa. Asa i-am aflat si numele si cate specii sunt, si de atunci tot cumpar...Si n-am de gand sa ma opresc...e modul meu de relaxare.
Si desi imi plac plantele mari, cumparate mature, nu am aceeasi bucurie ca atunci cand urmaresc evolutia unui butas inradacinat cu succes de mine.
Iti doresc sa te umble de bucurii , la fel ca pe noi...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Stefana Sam Iul 05, 2008 10:43 pm

De unde esti, Gabriela?
Pentru nou-veniti se gaseste mereu cate un butas de hoya mai deosebita cheers : thomsonii, australis, carnosa variegata...
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Gabriela Lun Iul 07, 2008 8:58 am

Multumesc de primire.
Sunt din Bucuresti. Vai! Stefana poti tu sa imi vinzi unul? Ce bucurie mi-ai face.
Carmen, te inteleg si pe mine ma relaxeaza florile insa ma streseaza spatiul stramt pe care il am. Nu ma pot arunca prea mult, nu stiu cum va fi spatiul pt ele dupa ce termin de zugravit, unele dintre ele le-am exilat pe casa scarii, altele la mama. Eu am problema atat vara cat si iarna pt flori, vara ii prea mult soare caci tot apartamentul ii scaldat de soarele torid toata ziulica, iarna in schimb, nu prea am pe unde le pune, imi fac mari griji.
Gabriela
Gabriela
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 135
Localizare : Bucuresti
Puncte : 8
Data de inscriere : 03/07/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de nina Lun Iul 07, 2008 9:48 am

In ce zona stai? Poate ne putem ocupa impreuna de comanda de la Alex.
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Gabriela Lun Iul 07, 2008 10:45 am

In Berceni. Tu?
Gabriela
Gabriela
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 135
Localizare : Bucuresti
Puncte : 8
Data de inscriere : 03/07/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Stefana Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Gabriela, conditiile apartamentului tau le am si eu Hello . Linearis nu ti-as recomanda deloc: la mine au murit doua de caldura anul trecut. E drept ca anul asta mi-am luat din nou, dar vad ca tot nu-i merge bine, desi o tin la umbra (in interior, langa thomsonii) si o pulverizez mereu.

Australisul se lungeste mult si daca n-ai spatiu nu ar fi indicat Neutral . Dar se poate conduce pe un suport rotund, asa ca eu cu butas din asta te-as cadorisi Smile.
Thomsonii prefera temperaturi de maxim 30 de grade si ceva umbra. La mine sunt agatate de o galerie: am desfiintat perdelele intr-o camera si tin jaluzelele trase cand bate soarele.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Gabriela Lun Iul 07, 2008 11:46 am

Ii riscant, mai mult eu stau si la ultimul etaj, iti dai seama ce este acolo. Eu florile pe balcon le tin, si ca sa nu le dogoreasca prea tare soarele trag niste draperii, ii sera acolo. Vad ca prefera conditiile de la mama, acolo apartamentul ii umbrit de pomi, dar nu are atata lumina. Uf! asta ii suferinata mea, cand eram la mama nu aveam soare iar acum am cu gramada si ....
Pai singurul ce pare sa aibe trai la mine ii Australisul.
Mulumesc pt cadou.

PS: Ma gandesc sa imi pun aer conditionat, oare le-ar face bine?
Gabriela
Gabriela
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 135
Localizare : Bucuresti
Puncte : 8
Data de inscriere : 03/07/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de nina Lun Iul 07, 2008 9:57 pm

Stau in Titan.
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Ati facut o pasiune pentru Hoya - Pagina 2 Empty Re: Ati facut o pasiune pentru Hoya

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum