HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

+10
luiza
sorina
dodo
nina
dianatm
Stefana
Carmen
ela
AnaR
Vernil
14 participan?i

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de AnaR Mier Feb 27, 2008 9:00 pm

Merci Stefana! Te asteptam!
Abia astept sa le iau de la posta si sa vad in ce stare sunt. Am sa ma conformez intocmai sfaturilor voastre. Asa, cel putin, voi stii ca am facut ceea ce a depins de mine, chiar daca, cum am mai spus, sunt constienta de riscul de a pierde (sau de a fi pierdut deja) unele plantute.

Am sa-mi permit sa te (si sa va) mai intreb cate ceva, sper sa nu fiu prea obositoare. Si mai sper sa vina ziua in care sa pot fi si eu de ajutor!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de Stefana Mier Feb 27, 2008 9:07 pm

Nu-ti face griji: ne antrenam virtual alaturi de tine.
Eu m-am invoit de la servici sa-i iau de la posta si dupa aia nu mai stiam ce sa fac cu ei lol!
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de AnaR Mier Feb 27, 2008 10:01 pm

Si ti-au facut radacini? Toti?
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de Stefana Mier Feb 27, 2008 10:06 pm

A, nu! Odorata s-a dus rapid! De 2 ori am comandat si n-am reusit sa o inradacinez.
Apoi din comanda primita in vara am ierdut rapid cummingiana Sad( dar cred ca butasul nu a fost bun si kenejiana, poate din cauza caniculei a dezvoltat mucegai.
Ce specii ai tu in comanda la Paul S?
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de AnaR Mier Feb 27, 2008 10:12 pm

Eu am comandat diversifolia, fungii, heuschkeliana, lacunosa GPS (intre timp am gasit o lacunosa mare, care mi-a si inflorit un pic), nummularioides, obscura GPS, paziae GPS, pubicalyx silver pink, pubicalyx GPS, serpens, shepherdii, verticillata.

Care dintre ele ti se pare mai dificila?
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de AnaR Joi Feb 28, 2008 3:31 am

Salutare! Stiu ca dormiti, dar nu ma pot abtine si va scriu acum: am luat coletul! Butasii sunt in excelenta stare, doar doi (lacunosa si heuschkeliana) imi par putin pleostiti. Unii sunt lungi, cred ca am sa-i tai in doua. Dar va pun poze peste vreo ora...Am oricum toata noaptea la indemana sa ma ocup de ele...Sunt tare fericita!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de AnaR Joi Feb 28, 2008 7:34 am

Deci, iata butasii mei:

https://s268.photobucket.com/albums/jj40/AnaR_2008/boutures%20hoya/

I-am pus vreo doua ore in apa cu un pic de miere, cele doua care pareau cam pleostite si-au revenit. M-am bucurat enorm. Dar cand sa le pun in substrat...necaz mare: care erau mari, aveau nodurile prea indepartate. Le-am taiat eu cum am mai citit si le-am pus in substrat de pturba, perlit, vermiculit, cu hormoni de inradacinare.

Mi-e somn, e aproape miezul noptii, ma duc sa dorm si va mai povestesc maine.
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de Stefana Joi Feb 28, 2008 9:24 am

La noi e dimineata, ora 8 si abia acum am intrat sa vad (eu bucatarisesc dimineata Razz ).
Sunt tare frumoase intr-adevarComenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Mirosind.
Mie imi plac fungii, nummularioides si serpens Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Baloane.
La verticillata cred ca o sa trebuiasca sa tai o frunza de la baza (daca nu reusesti sa fixezi butasul in substrat).
Din experienta mea, radacinile apar de sub nod si de-a lungul tijei. Partea de tija ramasa deasupra nodului (atunci cand tai) se va usca (cred ca am mai zis asta pe undeva Embarassed ). Abia astept sa vad cum le-ai instalat.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de Carmen Joi Feb 28, 2008 1:04 pm

Ce bine arata...
Sa ti se prinda...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de dianatm Joi Feb 28, 2008 3:57 pm

Foarte frumosi butasii, iti doresc sa se prinda toti si sa creasca mari si frumosi si bineinteles sa iti infloresca cat mai repede.
dianatm
dianatm
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 347
Varsta : 45
Localizare : Timisoara
Puncte : 103
Data de inscriere : 23/02/2008

https://s107.photobucket.com/albums/m287/diana-flori/Hoya/

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de AnaR Joi Feb 28, 2008 5:25 pm

Va multumesc! Sper si eu sa nu pierd prea multi...Cred ca pentru povestea plantarii lor si nedumeririle mele ar trebui sa scriu in alta parte, nu?
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de Stefana Joi Feb 28, 2008 5:36 pm

Pana una alta, scrie aici si o sa fie mutate mesajele daca e nevoie Razz
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de AnaR Joi Feb 28, 2008 5:53 pm

OK. Iata ca ma avant Very Happy

Aseara am procedat la operatiunea de plantare, cum v-am spus. Am pregatit substratul: 2 parti de turba, 1 de perlit, 1 de vermiculit. Le-am amestecat bine. Apoi, am inceput sa ma ocup de fiecare butas in parte. I-am prelucrat*, pus hormoni de inradacinare si plantat in asa fel incat nodul de sub frunze sa fie in substrat si chiar o mica particica de la baza frunzei. Am uitat sa spun ca substratul l-am udat inainte de a planta butasul. Recipientele sunt pahare de polistiren gaurite la fund, ca sa nu stagneze apa. 5 dintre pahare cu butasi au avut loc in minisera mea. Celelalte le-am pus in pungi transparente Ziploc, inchise si carora le-am facut cite un mic orificiu. Inainte de a inchide minisera si pungile, am vaporizat plantutele. Minisera si cateva pahare le-am plasat sub o veioza cu bec special pentru plante. Pe celelalte le-am imprastiat un pic peste tot, pe unde aveam lumina.

Iata ce ma streseaza : la unii butasi, frunzele crescusera intoarse (pubicalyx, de ex.) in asa fel incat n-am mai stiut care e partea superioara a tijei. Le-am plantat cum am crezut. Una din pubicalyx avea tija doar de vreo 2 cm, dar groasa.

La cele mai mari, distanta dintre noduri era prea mare. Le-am taiat si am plantat fiecare bucata asa cum am scris mai sus.

Serpens are tija lunga si pare extrem de fragila. Am eliminat doua perechi de frunze si am ingropat cam trei noduri.

Voi ati pus butasii in pungi inchise (sau in alte cele cu acelasi efect)?

Trebuie deschise pungile din cand in cand, sau le las asa sa se descurce vreo cateva saptamani, observandu-le, desigur, in fiecare zi, spre a vedea cum le merge?

Sigur voi mai avea intrebari, cer scuze si va multuemsc pentru rabdare!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de Stefana Joi Feb 28, 2008 7:35 pm

Eu m-am descurcat mai bine cu inradacinatul in apa Razz . Pentru butasii plantati in pamant am folosit o casoleta de tort si diverse alte cutii cu capac transparente:
https://s69.photobucket.com/albums/i53/stefanaboji/Hoya/
aici este archboldiana care a refuzat sa inradacineze in pamant si i-a cazut una din cele 2 frunze pe care le avea. Am spalat-o si pus-o in sticla cu apa. Acum e OK si are cam 3 perechi de frunze (la aproape 1 an de la primire)
Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Th_IMG_1010

Sedinta foto cu aspectul actual al butasilor mei in week end Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Stefana in Joi Feb 28, 2008 7:41 pm, editata de 1 ori
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de AnaR Joi Feb 28, 2008 7:39 pm

Si butasii i-ai pus la lumina? Si cutiile de plastic le-ai deschis zilnic, pentru aerisire?
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de Stefana Joi Feb 28, 2008 7:43 pm

Noaptea chiar le lasam descoperite. Au stat la lumina si caldura (era vremea cand incepusera la noi caldurile pale )
Aici erau deja pe picioarele lor (in luna iunie).
https://s69.photobucket.com/albums/i53/stefanaboji/Hoya/lastari%20hoya/
Neavand zipplock au stat in pungute obisnuite innodate superficial la gura.
Acum fungii asta are cam 40 cm tija si 3 perechi de frunze noi. Taiasam lastarul in 2: o bucata de tija +2 frunze si alta bucata cu 4 frunze.
https://2img.net/h/i69.photobucket.com/albums/i53/stefanaboji/Hoya/lastari%20hoya/Fungii.jpg

Eu zic sa le lasi si tu de seara pana dimineata la aer.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de AnaR Joi Feb 28, 2008 8:01 pm

pai ma gandesc ca asa am sa si fac. Si apa...cât le-ai udat la plantare? Ca eu le-am udat generos...
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de Carmen Joi Feb 28, 2008 8:04 pm

Cu apa ai grija, sa nu fie prea multa - eu asa am omorat -o pe curtisii, era cu pet, si-i puneam apa multa, si a mucegait efectiv - imi pare rau de ea, mai ales ca era un butas sanatos.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de Stefana Joi Feb 28, 2008 8:13 pm

Ana, nu cred ca le trebuie apa. N-au radacini deci n-au ce face cu ea. Acum butasii trebuie sa dezvolte din noduri sau de pe tija radacinutze, atat.
Eu as absorbi umezeala suplimentara cu niste servetele fine Smile. Si nu mai trebuie sa-i pulverizezi deloc.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de AnaR Joi Feb 28, 2008 8:16 pm

Ooofff... Nu stiu daca voi reusi sa absorb umiditatea, am udat substratul cand am plantat butasii si la urma n-am facut decat sa-i stropesc un pic cu un pulverizator. Am sa ma uit in seara asta and ajung acasa cum sunt...Cu siguranta nu le voi mai pune apa.
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de Stefana Joi Feb 28, 2008 8:23 pm

Atunci iti ... vand un pont Twisted Evil : pune perlit . Acesta absoarbe umiditatea in plus urgent Basketball . Si nu conteaza ca modifica proportiile substratului: cum am zis, eu am inradacinat chiar si in perlit pur.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de AnaR Joi Feb 28, 2008 8:29 pm

Merci, am sa adaug perlit imediat ce ajung acasa...idee tare buna!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de Vernil Joi Feb 28, 2008 8:34 pm

AnaR, si noi am intampinat greutati in a descoperi care parte trebuia pusa in pamant. Pentru aceasta, este simplu sa tai o bucatica f.mica din tulpina, daca curge seva, aceea este partea de tulpina care trebuie pusa in pamant sau in apa, cum procedezi. Lasa insa sa se scurga seva, impiedica formarea radacinilor.
Bafta!
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de AnaR Joi Feb 28, 2008 8:41 pm

merci mult, Vernil! Intamplator, chiar partea cu seva am plantat-o la unul dintre butasi. ceilalti...i-am plantat cum am crezut. O fi bine, n-o fi bine...E vorba de pubicalyx. Sper sa traiasca, imi plac atat de mult...
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de Stefana Joi Feb 28, 2008 8:42 pm

Da, chiar Vernil, ce ne-am mai batut capul oare cu ce parte sa punem in substrat Laughing .
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor - Pagina 3 Empty Re: Comenzi anterioare ori posibile - sfaturi si povestea lor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum