HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

+12
tinaM
Johana
vickylucia
ancag
Carmen
ela
dianatm
getama
miha
dodo
vivien
Pakeha
16 participan?i

Pagina 4 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Mier Sept 16, 2009 4:42 pm

Pakeha a scris:@Vicky
sa nu te superi pe mine Embarassed Embarassed Embarassed acum vreo 10 zile verificasem H retusa si gasisem 1 butas mare si sanatos, cum nu era inca confirmat, nu l-am taiat ...
in fiecare seara tai cativa butasi pentru comanda si ii pun la inradacinat - am fost pe balcon unde H retusa si-a petrecut vara si ce sa vezi : cel putin 50 de boboci de flori, arata ca un pom de Craciun Wave
Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Img3306a
ma doare inima sa-l tai
nu il facem mai degraba la primavara ? (sunt cateva care infloresc doar toamna : H linearis, nummularioides, curtisii, retusa, chinghungensis, ... pentru restul plantele sunt mari, deci e ok, retusa e inca de talie modesta)

in poza se vad vreo 12 boboci, deci sunt mult mai multi de 50 - nu i-am numarat Embarassed
Felicitaaaaaaari si sa te bucuri de flori! Lasam pe cand spui ,dar( exista si asa ceva), am sa te mai rog, inca ,din toamna sa mai pui la inradacinat unele specii pe care nu le-am vazut pe lista; exemplu longifolia, lobii dark red, siriae si altele...........
Apropo de curtisii nu ai un butas inradacinat ,dar cu frunze mici,pt ca din cel cu frunze mari ,am!
Cat priveste colectarea, la noi virusul ,,hoyetitei" a facut ravagii prin ....visterie Very Happy Si totusi la noi e criza mare, comparativ cu Franta, asa ca poate mai negociem cu inradacinarea, ca sa nu ramanem pe pres afara sau.....mai rau pe maidan! Embarassed
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mier Sept 16, 2009 7:43 pm

Ca sa incerc sa propun solutii, trebuie in prealabil sa fi inteles problemele Smile

Inteleg deci ca ar fi doua probleme distincte :
1° butasii care nu dau radacini suficient de repede si pier din lipsa de energie
2° butasii inradacinati sau plantele juvenile care nu prospera sau chiar mor

pentru prima problema, butasii gata inradacinati sunt o solutie Wink

pentru a doua problema e un pic mai complicat din 2 motive :
intai, cum spuneam, cu cat o planta e mai "infiripata", cu atat va suferi mai mult la transport
apoi, e o treaba de experienta relativa la notiunea de radacini (acum vreo 3 ani am scris pe un forum un articol relativ la inradacinare, s-au emis diverse pareri contradictorii si nu am reusit sa ajungem la o concluzie)
pe scurt s-ar putea sa existe 2 sau chiar 3 tipuri de radacini : terestre, acvative si aeriene (unii spun ca ar fi doar un tip, altii doua, nimeni nu stie precis, doar un studiu botanic microscopic ar putea da raspunsul)
cele terestre apar in substrat / pamant mai mult sau mai putin compact,
cele acvatice in apa sau hidroponie la partea de jos,
cele aeriene in sfagnum, hidroponie la partea de sus sau atmosfera umeda (probabil ca radacinile aeriene de pe tije se activeaza in functie de umiditatea atmosferica, dar am constatat si ca pot da radacini terestre sau acvatice in mediul adecvat)
daca cele trei tipuri nu ar avea o functionare identica, ar insemna ca trecerea dintr-un sistem de crestere intr-altul ar fi insotita de o transformare a radacinilor mai mult sau mai putin rapida si reusita

experienta mea (constituita in deja o gramada de ani de experiementari diverse) ma face deci sa fiu foarte prudent si gata de intervenit la orice schimbare relativa la conditiile de cultura : mediu, substrat, insorire, temperatura, umiditate
la H carnosa, pubicalyx, obovata, kerrii, etc, schimbarile de mai sus au o influenta relativ scazuta, uneori chiar inexistenta si nu in putine cazuri benefica
dar deja la specii relativ rezistente, de exemplu australis, bobocii vor cadea in 95 % din cazuri
la alte plante, in functie de sensibilitate, schimbarile pot sa cauzeze uscarea : bobocilor, pedunculilor, frunzelor, tijelor, radacinilor, sau chiar plantei

nu pot face aici toata teoria, experienta se castiga in timp,
insa ca sa limitez riscurile, trecerea dinspre apa spre substrat solid, sau sfagnum, o fac prin imersiune si dez-imersiune treptata, ca planta sa simta socul mai putin si in orice caz treptat
trecerea dinspre sfagnum spre pamant e si mai delicata
iar se pare ca cea dinspre pamant spre hidroponie e aproape imposibila
ce am constatat e ca trecerea dinspre apa sau sfagnum inspre pamant la mai putin de 1 luna de la taiere e resimtita de planta mai putin agresiv
daca transferul e reusit, faptul ca planta / butasul e mai "vechi" si "stabilit/infiripat" pare sa aiba totusi o influenta benefica asupra cresterii ulterioare (chiar daca pe termen scurt se pierd frunze, sau chiar portiuni de tija)

schimburile de experienta sunt foarte imbogatitoare, intalnirile cu alti colectionari (Torill, Sylvine, Michele, Linus, Ben Chai, Ted, Georges) m-au invatat o gramada de lucruri (si cred reciproc Cool )
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mier Sept 16, 2009 9:33 pm

am primit 3 mesaje sur e-mail, ma gandesc la o solutie si va raspund pe maine

@Vivien : cystiantha nu mai e disponibila pana la primavara
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vivien Mier Sept 16, 2009 10:14 pm

dar hoya chlorantha?
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de tinaM Joi Sept 17, 2009 9:13 am

Referitor la cele spuse in penultimul mesaj de Pakeha -- poate se face un topic separat, subiectul este binevenit. Unde as putea gasi discutia respectiva? (si 50% daca inteleg, tot e bine)

As face o scurta comparatie intre obscura, cystiantha, pacyclada, davidcummingii; lista poate fi mai lunga. Ultimele doua stiu ca au fost inradacinate in apa. As vrea sa stiu daca primele doua au fost inradacinate in muschi, apa sau perlit. Pakeha, iti mai aduci aminte?
Sunteti de acord sa experimentam chestia asta? Poate iese ceva...
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de dodo Joi Sept 17, 2009 9:17 am

Da, tinaM ar fi bine daca am deschide un topic nou cu experiente despre inradacinare ca aici suntem off-topic.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Joi Sept 17, 2009 9:35 am

tinaM a scris:Referitor la cele spuse in penultimul mesaj de Pakeha -- poate se face un topic separat, subiectul este binevenit. Unde as putea gasi discutia respectiva? (si 50% daca inteleg, tot e bine)
dodo a scris:Da, tinaM ar fi bine daca am deschide un topic nou cu experiente despre inradacinare ca aici suntem off-topic.
https://hoya.forumgratuit.ro/experimente-f7/experienta-inradacinare-t713.htm#15978
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Joi Sept 17, 2009 9:35 am

vivien a scris:dar hoya chlorantha?
ok
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Joi Sept 17, 2009 4:24 pm

vickylucia a scris:[Lasam pe cand spui ,dar( exista si asa ceva), am sa te mai rog, inca ,din toamna sa mai pui la inradacinat unele specii pe care nu le-am vazut pe lista; exemplu longifolia, lobii dark red, siriae si altele...........
Apropo de curtisii nu ai un butas inradacinat ,dar cu frunze mici,pt ca din cel cu frunze mari ,am! penultimul a fost luat de Geta, mai am unul singur, dar cum e ultimul, e cam pricajit, ti-l pun la bonus Wink
Cat priveste colectarea, la noi virusul ,,hoyetitei" a facut ravagii prin ....visterie Very Happy Si totusi la noi e criza mare, comparativ cu Franta, asa ca poate mai negociem cu inradacinarea, ca sa nu ramanem pe pres afara sau.....mai rau pe maidan! Embarassed
criza e si aici, dar e mai mult individuala decat colectiva (mai putin cand se inchide vreo uzina intr-un orasel mic)
recunosc cu mana pe suflet ca am facut si butasi din specii care nu au inflorit inca (ceea ce nu prea imi place) ca sa rambursez mai repede sera (totalul investitiei se apropie de 5000 E Shocked si intretinerea va fi catre 1000 E pe an Rolling Eyes )
o sa va pun poze, dar cred ca dupa trimiterea coletului Neutral
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vivien Joi Sept 17, 2009 7:13 pm

Paheka ramine si propunerea ta cu floarea
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Dum Sept 20, 2009 1:50 am

o veste buna, in sfarsit am butasii de H obovata ! Not worthy
si nu doar 2, ci 3 (poate chiar 4 ?), crezusem ca vor fi mai scumpi, dar pana la urma nu, raman la 6 E, care era pretul prevazut (de fapt rezulta dintr-un schimb de butasi)
rezervati de Vicky si Tina ok
in august fusese cerut unul si de Miha, mai e valabil ? pot sa ti-l pun deoparte

in schimb H cinnamomifolia nu este, plantei din care provine a mea nu-i merge prea bine, anul asta nu a inflorit deloc si a facut zero frunze Sad (nici a mea n-a facut frunze, doar tije, insa a inflorit pe rupte - am facut 2 butasi de tija, poate se prinde macar unul )

tot la schimb am primit si un butas de E Ruthie, ma gandisem sa fie pentru Vicky, dar am impresia ca e un pic diferit fata de planta mea, ma mai uit pana maine, poate il pastrez pentru mine si vedem la primavara, mai creste celalalt ...

mai fusesera negociati tot la schimb 1-2 butasi de H cystiantha (Myo / Diana), dar nu mi-a placut cum arata planta, frunzele imi pareau cam lipsite de vlaga (aport de seva insuficient ?), asa ca nu l-am luat (planta mea mi se joaca cu nervii, face a 6-a tentativa de inflorire, bobocii au deja 2 mm, datile trecute cazusera la 1 mm)

si mai era H retusa, ar fi fost posibil de facut 1-2 butasi, dar pur si simplu m-am luat cu vorba si am uitat de ei Frustrated

vivien a scris:Paheka ramine si propunerea ta cu floarea
care propunere (scuze, dar cum sunt inghesuit cu multe, nu am inteles despre ce e vorba Embarassed )
in legatura cu H chlorantha, se pare ca am o mica plantuta facuta la punga acum catva timp, dintr-o tija fara frunze, e de-a dreptul spectacular, e deja plina de tije si frunze noi - sa vedem sau o iei asa ceva mai scumpa, sau o tai in 2 ca butasi cu radacini ?
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de miha Dum Sept 20, 2009 8:23 am

Da, Pakeha...vreau si obovata... si daca va fi si chloranta , sunt si eu amatoare de unul din butasi... Multumesc...
miha
miha
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 875
Varsta : 51
Localizare : CONSTANTA
Puncte : 402
Data de inscriere : 12/04/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de getama Dum Sept 20, 2009 8:33 am

lista mea confirmata Very Happy
kloppenburgii 17e
carnosa crimson queen 5e
ischopus 3e
lobbi White Rooted 9e
nummumlarioides aff 4e
anulata aff 6e
callistophylla GPS3576 (?) 12e
mindorensis Shirley Rooted 15e
curtisii aff Rooted 7e(poate ai un butas mai mare sunt mici si nu supraviatuiesc)
waymaniae 11e
Patella Pink 12e
Lamingtoniae (PNG4) 9e
Imperialis Bangkok 9e
Salweenica 3e
Vitiensis 7e
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de getama Dum Sept 20, 2009 8:36 am

vreau si obovata 6e
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de getama Dum Sept 20, 2009 8:40 am

adaug si compacta regalis 4e
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vivien Dum Sept 20, 2009 10:50 am

mi ai propus chlorantha inradacinata, spune mi cu cit mai scumpa? cred ca o iau asa nu o mai taia...inainte sa pui lista de gratuitati iti scriu ce vreu sa fie inradacinat din lista ta, plus una care nu e acolo sa mi zici daca merge
naumanii 9
paziae 5
chlorantha?
patella pink12 total plante 95 euro (mai calculeaza tu odata)
se preconiozeaza sa ajunga coletul in tara cam in ce data ca trebuie sa plec prin 5 octombrie din tara pt o saptamina
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Dum Sept 20, 2009 12:02 pm

[quote="Pakeha"]o veste buna, in sfarsit am butasii de H obovata ! Not worthy
si nu doar 2, ci 3 (poate chiar 4 ?), crezusem ca vor fi mai scumpi, dar pana la urma nu, raman la 6 E, care era pretul prevazut (de fapt rezulta dintr-un schimb de butasi)
rezervati de Vicky si Tina ok
i

tot la schimb am primit si un butas de E Ruthie, ma gandisem sa fie pentru Vicky, dar am impresia ca e un pic diferit fata de planta mea, ma mai uit pana maine, poate il pastrez pentru mine si vedem la primavara, mai creste celalalt ...

si mai era H retusa, ar fi fost posibil de facut 1-2 butasi, dar pur si simplu m-am luat cu vorba si am uitat de ei :frustrat




Multumesc! Cu Cv. Ruthie faci cum crezi, oricum.......... Retusa ,din prea multa dorinta, vad ca trebuie s-o astept!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de tinaM Dum Sept 20, 2009 5:41 pm

o veste buna, in sfarsit am butasii de H obovata ! Not worthy
si nu doar 2, ci 3 (poate chiar 4 ?), crezusem ca vor fi mai scumpi, dar pana la urma nu, raman la 6 E, care era pretul prevazut (de fapt rezulta dintr-un schimb de butasi)
rezervati de Vicky si Tina ok

Multumesc, si pentru mine este o veste buna! sunny
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Dum Sept 20, 2009 8:33 pm

Alex, tu ai hoya fraterna?
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Dum Sept 20, 2009 9:59 pm

News :
am schimbat cateva ghivece si cu ocazia asta :
- am facut 3 butasi de H cinnamomifolia, 2 de tija (care vor fi pentru la anul daca se prind) si unul disponibil - va rog sa verificati Geta si Dodo, care dintre voi l-a cerut prima (daca nu, este doritor in Franta)
- cum la cystiantha i-au cazut bobocii la 3 mm, m-am suparat si am facut 1 butas, va rog sa verificati Myo si Diana, care dintre voi l-a cerut prima (daca nu, este doritor in Franta)
- am un butas disponibil de H aff clemensiorum IML 1012 (frunze uriase, pana la 25-30 cm, foarte frumoase, cu nervuri proeminente ca niste vene, flori galben-verzui cu alb, asemanatoare cu H meredithii) - 10 E
- am un butas disponibil de H minahassae GPS 8875 (flori alb cu portocaliu-galbui) - 6 E
si nu eram departe sa fac vreo 10 butasi de H blashernaezii - taind o tija uscata, mi-a alunecat foarfeca, noroc ca s-a oprit intr-o sarma ... affraid

vickylucia a scris:Alex, tu ai hoya fraterna?
vreo 3 si ma lupt cu ele, cam de 2 ori pe an le putrezesc radacinile si o iau de la inceput Sad


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Dum Sept 20, 2009 10:04 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Dum Sept 20, 2009 10:02 pm

getama a scris:lista mea confirmata Very Happy
kloppenburgii 17e
. . .
vitiensis 7e
ok,
renuntand la cele 2, cred ca ai luat o decizie inteleapta, in timp mai acumulezi experienta si data viitoare sunt sigur ca se vor prinde Smile
getama a scris:vreau si obovata 6e
ok
getama a scris:adaug si compacta regalis 4e
ok
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vivien Dum Sept 20, 2009 10:05 pm

sa imi spui si mie cit e plantuta de chlorantha ca sa stiu cit calculez
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de getama Dum Sept 20, 2009 10:32 pm

Postez si eu un fel de wish list Very Happy :
- Ariadnae
- Australis Lisa
- Campanulata
- Erythrostemma (de care ai Pink sau White?)
- Obtusifolia
- Pusilla
- Telosmoides
- Archboldiana (sunt mai multe tipuri?Eu am gasit archboldiana simpla,white si pink)
- Ariadna (sau ariadnae?)
- Australis ssp tenuipes
- Balaensis
- Benguetensis
- Bella (de care ai?)
- Blashernaezii
- Buotii
- Cagayanensis
- Cumingiana
- Darwinii
- Diversifolia (sunt mai multe specii?)
- Endauensis (stii cum arata floarea?)
- Glabra
- Imbricata var. imbricata (stii cum arata floarea?
- Imperialis var. Rauschii
- Javanica
- Kerri (este diferenta de floare intre kerii variegata,kerii albomarginata si kerii super splash sau e doar frunza diferita?)
- Lambii (stii cum arata floarea?)
- PNG1
- Lasiantha (este diferenta de floare intre lasiantha,lasiantha pink fleurs si lasiantha super splash?)
- Lobbi Pink
- Megalaster
- Mindorensis (de care ai Sweet Yellow sau Red?)

acestea sunt doar cateva din cele dorite Preot


Ultima editare efectuata de catre getama in Lun Sept 21, 2009 9:48 am, editata de 2 ori
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de miha Dum Sept 20, 2009 10:44 pm

Pakeha a scris:
- am un butas disponibil de H aff clemensiorum IML 1012 (frunze uriase, pana la 25-30 cm, foarte frumoase, cu nervuri proeminente ca niste vene, flori galben-verzui cu alb, asemanatoare cu H meredithii) - 10 E
- am un butas disponibil de H minahassae GPS 8875 (flori alb cu portocaliu-galbui) - 6 E

vreau eu butasii astia...
miha
miha
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 875
Varsta : 51
Localizare : CONSTANTA
Puncte : 402
Data de inscriere : 12/04/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de myosotis Dum Sept 20, 2009 10:59 pm

Diana a cerut prima Cystiantha. Daca nu o vrea, o iau eu.

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 4 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum