HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Bilantul comenzii din sept 2009

+12
Stefana
Johana
vickylucia
miha
Sash
Carmen
vivien
tinaM
Pakeha
dodo
getama
ancag
16 participan?i

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Dum Oct 11, 2009 6:28 pm

vivien a scris: praetori a putezit toata, chouke nu a mai facut nici o radacina si a putrezit dupa ce i au cazut toate frunzele, singura frunza de la magnifica a cazut tulpina e ok, buotii dupa ce i au cazut frunzele a murit si ea
Pakeha a scris:seamana cu prea multa umiditate ? aerisesti suficient ?
celelalte sunt relativ sensibile, dar Chouke e aproape la fel de rezistenta ca si carnosa si-mi amintesc ca era un butas destul de mare cu radacini ?!
vivien a scris:NU, chouke era deja cu frunza ingalbenita direct din pachet, pozele le am pus imediat dupa ce au ajuns, am crezut ca o sa mai faca radacina si fara frunza , nu a facut la fel paziae am cerut sa fie cu radacina si pina la urma a fost fara
mi ai propus chlorantha inradacinata, spune mi cu cit mai scumpa? cred ca o iau asa nu o mai taia...inainte sa pui lista de gratuitati iti scriu ce vreu sa fie inradacinat din lista ta, plus una care nu e acolo sa mi zici daca merge naumanii 9 paziae 5 chlorantha? patella pink12 total plante 95 euro

scuze, nu am prea inteles ce vrei sa spui Embarassed - cred ca ai o problema de balize HTML (sugestie - inainte de a posta mesajul, fa un Previzualizeaza sa vezi ce va fi afisat pentru ceilalti) - orice citat trebuie sa inceapa cu [ quote = ". . ." ] si sa se termine cu [ / quote ] nelipite de text, daca nu, nu se mai intelege cine a scris cutare sau cutare

altfel, din cate ti-am inteles intrebarea, Hoya paziae l-ai cerut cu radacini 5 E, ti l-am pus cu radacini mici ca era cam tarziu si ti l-am facturat fara radacini 4 E

relativ la eventuala prezenta sau absenta a radacinilor, vezi mesajul de mai sus, e si pentru mine un fenomen nou, pe care nu l-am mai intalnit pana acum, si daca incep sa-l inteleg e datorita in parte lui Tina Buchet
Pakeha a scris: tot facand poze pentru studiul radacinilor, am lasat la aer liber cam o ora butasi facuti acum vreo 10-15 zile in punga de plastic pentru cineva in Franta
ei bine, varful radacinutelor a inceput sa se usuce - diferenta intre o atmosfera saturata de umiditate 100% si camera cel mult 50%, poate si mai putin
ma gandesc ca in cateva ore cat a durat impachetarea coletelor pentru Romania, butasii au fost la aer liber
asta ar putea explica de ce s-au "topit" inexplicabil radacinutele - odata un pic uscate, erau prea fragile sa se reconstitue, chiar in punga cu 100 % umiditate, au supravietuit doar cele mai groase (in functie si de specie)

am mai vazut fenomenul la butasi lasati in punga cateva luni, au facut frunze, cand i-am scos in camera, varful frunzelor prea fragede s-a ars (praetorii + lasiantha)

deci :
1° timpul intre inradacinare si trimitere a fost un pic prea scurt
2° daca n-ar fi fost asa de multe, ar fi putut trece din sera in colete mai repede si radacinutele ar fi fost prezervate


asta in schimb nu explica ingalbenirea unora, acolo continui sa cred ca a fost o problema de gradient termic la unele colete (mai putin lobbii si polyneura pentru care v-am spus ca planta mama a avut o problema)
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vivien Dum Oct 11, 2009 7:00 pm

am dat cu copy paste la citat, paziae nu avea nici o tentativa de radacini, nici macar mugurii aia din care mai tirziu se fac radacinile, asa arata si acum
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Dum Oct 11, 2009 8:08 pm

vivien a scris: H paziae nu avea nici o tentativa de radacini, nici macar mugurii aia din care mai tirziu se fac radacinile, asa arata si acum
sa inteleg ca te plangi ca l-ai platit fara radacini, si l-ai primit fara radacini ? ... Neutral
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vivien Dum Oct 11, 2009 8:43 pm

vivien a scris:mi ai propus chlorantha inradacinata, spune mi cu cit mai scumpa? cred ca o iau asa nu o mai taia...inainte sa pui lista de gratuitati iti scriu ce vreu sa fie inradacinat din lista ta, plus una care nu e acolo sa mi zici daca merge
naumanii 9
paziae 5
chlorantha?
patella pink12 total plante 95 euro (mai calculeaza tu odata)
se preconiozeaza sa ajunga coletul in tara cam in ce data ca trebuie sa plec prin 5 octombrie din tara pt o saptamina

doar ca optasem pt inradacinare din timp , si l am luat fara, nu conta pretul.. doar am acceptat sa platesc pt inradacinarea unora care nu erau pe lista de inradacinare, am lasat asa ca nu te mai zapacesc , asta care am tinut sa fie inradacinata nu a fost
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vivien Dum Oct 11, 2009 8:45 pm

vivien a scris:1vreau floarea cu 16e atunci totalul meu ar fi de 106e din ce am calculat eu bonusul ar treb sa fie 13.75 plus 1 euro de la tine cadoul
2as fi vrut ca bonus sa imi pot lua un imperialis tuaran (inlocuiesc planta pierduta) sau un minodorensis dar vad ca nu mai ai....daca cumva ai....
3 H macgillivrayi Mt Tozer .. nu stiu exact daca imi mai ramine loc de inca altceva.....
4 Paheka magnifica,chouke ti am scris ca nu le vreu inradacinate, dar acuma lasa le asa.. sa nu te mai zapacesc...daca ai putea sa imi confirmi ca atita e bonusul
am cautat cum arata clemnesiurum si minahasae dar nu am gasit...
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Mar Oct 13, 2009 11:41 pm

Am facut si eu bilantul si situatia se prezinta cam asa:
- vitiensis i-a putrezit tija nu inteleg de ce Sad
- imperialis au cazut ambele frunze si am mai ramas cu 1cm de tija care inca nu e galbena.E pusa in apa.
- kloppenburgii i-a cazut frunza si a inceput sa putreazeasca de la mijloc in jos si in sus,in prezent mai am cam 4-5 cm de tija sper sa o prind,este la fel pusa in apa.
- curtisii a mai pierdut vreo 2 frunze sper sa nu fie probleme. Praying

celelalte sunt super-bine bounce ,unele au facut radacini destul de maricele,altele au muguri noi.
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mier Oct 14, 2009 10:04 am

getama a scris:Am facut si eu bilantul si situatia se prezinta cam asa:
- vitiensis i-a putrezit tija nu inteleg de ce Sad
- imperialis au cazut ambele frunze si am mai ramas cu 1cm de tija care inca nu e galbena.E pusa in apa.
- kloppenburgii i-a cazut frunza si a inceput sa putreazeasca de la mijloc in jos si in sus,in prezent mai am cam 4-5 cm de tija sper sa o prind,este la fel pusa in apa.
- curtisii a mai pierdut vreo 2 frunze sper sa nu fie probleme. Praying
celelalte sunt super-bine bounce ,unele au facut radacini destul de maricele,altele au muguri noi.
ma bucur pentru cele care sunt bine
H imperialis, dupa experienta mea nu cred ca se poate prinde in apa (nici nu am incercat vreodata), am mai spus-o in cateva randuri, punga sau mini-sera cu sfagnum sau perlit
H kloppenburgii e deasemenea dificila, as zice ca poate fi demarata in apa daca are suficienta tija (al tau avea), iar apoi in aceleasi conditii ca imperialis (am facut un alt butas in acelasi timp cu al tau, doar 1.5 cm de tija, in punga cu perlit, e ok cu 5 radacini de 1 cm)
celelalte 2 in apa ar trebui sa fie ok, in substrat de indata ce au radacini corecte
in caz ca o parte din butas putrezeste, trebuie taiat si pus sau in apa daca a ramas destula tija viabila, sau in punga
succes
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Mier Oct 14, 2009 10:45 am

multumesc de sfaturi,Alex.am sa le mut in punga cu sfagnum si le monitorizez Shocked sa vedem ce rezutlate dau
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Mier Oct 14, 2009 8:03 pm

Astazi am plantat in substrat urmatoarele hoya:
- Magnifica - nu a pierdut nici o frunza si nici nu a fost inradacinata.a facut radacini la mine
- Carnosa Krimson Queen - idem
- PNG4 - am reusit in sfarsit s-o prind bounce nu a pierdut nici o frunza,desi cand a venit erau un pic galbene.

Oare am inceput sa ma pricep? Exclamation Restul au radacini dar micute.
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mier Oct 14, 2009 9:19 pm

getama a scris:Astazi am plantat in substrat urmatoarele hoya:
- Magnifica - nu a pierdut nici o frunza si nici nu a fost inradacinata.a facut radacini la mine
- Carnosa Krimson Queen - idem
- PNG4 - am reusit in sfarsit s-o prind bounce nu a pierdut nici o frunza,desi cand a venit erau un pic galbene.
Oare am inceput sa ma pricep? Exclamation Restul au radacini dar micute.
perseverenta pare sa dea rezultate Smile
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vickylucia Vin Oct 16, 2009 9:39 pm

Am fost nevoita sa umblu la plantele inradacinate , in iunie si august, ca sa iau sfagnum, pt cele din septembrie, care tanjeau la inradacinare; acum vad ca le este mai bine, dar.........tanjesc cele deranjate. Ce fac, cum sa le protejez?
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Vin Oct 16, 2009 9:56 pm

vickylucia a scris:Am fost nevoita sa umblu la plantele inradacinate , in iunie si august, ca sa iau sfagnum, pt cele din septembrie, care tanjeau la inradacinare; acum vad ca le este mai bine, dar.........tanjesc cele deranjate. Ce fac, cum sa le protejez?
radacinile incep sa-mi dau seama ca sunt un organ mult mai mobil decat tijele sau frunzele, se nasc si mor cu o frecventa mult mai mare
cred ca a deranja un pic radacinile nu numai ca nu le face rau, dar chiar stimuleaza inradacinarea
nu imi e usor sa va explic cum, cred ca se invata pe viu
ce pot sa va spun e ca un substrat foarte aerisit convine la 99% din speciile de Hoya (si probabil de Eriostemma)
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de dodo Lun Oct 19, 2009 6:29 pm

Azi am transferat aproape toti butasii in substrat, sper sa se acomodeze usor. Probleme am cu magnifica care a facut radacini in apa dar i-au cazut amandoua frunzele asa ca o mai las in apa sa vedem ce se intampla, poate face frunze si buoti care este in servetel umed si in punga, are doua radacini firave dar tija arata bine asa ca poate vrea sa traiasca.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Lun Oct 19, 2009 9:50 pm

dodo a scris:Azi am transferat aproape toti butasii in substrat, sper sa se acomodeze usor. Probleme am cu magnifica care a facut radacini in apa dar i-au cazut amandoua frunzele asa ca o mai las in apa sa vedem ce se intampla, poate face frunze si buoti care este in servetel umed si in punga, are doua radacini firave dar tija arata bine asa ca poate vrea sa traiasca.
nu e rau ...
nu stiu ce sa-ti spun de H magnifica, odata ce nu mai are decat tija, poate i-ar fi mai usor in punga cu sfagnum sau perlit - e solutia pe care o prefer in cazuri disperate
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Carmen Mar Oct 20, 2009 10:02 am

praetorii sa stiti ca traieste inca...are varful verde si tija la fel...deci am sanse...
lobbii e cam galbena, dar inca mai sper...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de ela Mar Oct 20, 2009 11:42 am

nici de aceasta data nu am avut noroc cu buotii....e a doua oara cand incerc si nu reusesc sa prind un butas; cred ca renunt la aceasta specie, nu suntem compatibile[/img]
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mar Oct 20, 2009 4:10 pm

ela a scris:nici de aceasta data nu am avut noroc cu buotii....e a doua oara cand incerc si nu reusesc sa prind un butas; cred ca renunt la aceasta specie, nu suntem compatibile[/img]

Sad

nu mai tin minte cine n-a indraznit sa ia butasii de H fuscomarginata
asa arata dupa mai putin de o luna, pusi in apa :
Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Img18838 Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Img18846

si asta e butasul de H blashernaezii pe care n-am indraznit eu sa-l trimit :
Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Img18883

si inca o chestie de neinteles, frunza de H acuta rupta acum mai bine de 3 luni Shocked , a ramas de atunci pe un colt de masa (nici macar in sera) :
Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Img117713
am pus-o in apa si pariez ca va face radacini Cool
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Stefana Mar Oct 20, 2009 10:37 pm

Pakeha, eu am o frunza de verticillata cu radacini de mai bine de un an. Si... nimica-nimica Sad
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mier Oct 21, 2009 12:45 am

Stefana a scris:Pakeha, eu am o frunza de verticillata cu radacini de mai bine de un an. Si... nimica-nimica Sad
asta e destul de frecvent, in rare cazuri poate sa dea o planta, daca nu, ramane asa vreo 2-3 ani, dupa care moare ...
in cazul frunzei mele, n-a fost pusa nici in apa nici in substrat, doar pe masa si doar s-a deshidratat un pic, are o textura de pergament suplu
am pus-o in apa sa vedem ce se intampla
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de ela Mier Oct 21, 2009 9:30 am

atat de putine frunze dau radacini?...si eu care nu m-am indurat sa le arunc pe cele care s-au rupt,accidental, si le-am pus direct in substrat.....unele au facut si radacini....inseamna ca ma chinuiesc degeaba cu ele!
cat despre buotii, am vazut ca mai multe fete s-au plans ca au pierdut-o,de aceea am concluzionat ca este o specie sensibila la inradacinare(parerea mea!)
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mier Oct 21, 2009 3:54 pm

ela a scris:atat de putine frunze dau radacini?...si eu care nu m-am indurat sa le arunc pe cele care s-au rupt,accidental, si le-am pus direct in substrat.....unele au facut si radacini....inseamna ca ma chinuiesc degeaba cu ele!
cred ca am mai facut posturi cu subiectul asta
o frunza doar cu petiol face radacini destul de des (am observat lucrul asta acum cativa ani cu o frunza de verticillata cazuta intre ghiveci si suport cu petiolul in jos, 6 luni mai tarziu era tot verde, am extras-o si avea radacini mari - 3 ani mai tarziu tot nu facuse nimic altceva decat radacini)
ca sa se dezvolte o planta trebuie neaparat sa apara o tija si apoi frunze, ori cresterea tijelor direct din radacini este foarte rara ...
sansa este ca sa nu fie doar petiolul cu frunza, ci si o mica aschie de tija de deasupra petiolului - daca ati observat, mugurii nu apar altundeva pe tija decat la noduri in partea de sus a nodului
in poza de mai jos, nu sunt doar frunze, butasul cu 2 frunze are si jumatatea de sus a nodului (cea buna), cel cu o frunza are o bucata buna de tija (din jos de partea verzuie) - ambii butasi vor da plante fara probleme (si chiar mai mult, cel cu 2 frunze taiat in 2 la jumatatea nodului ar da 2 butasi viabili)
Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Img18846

ela a scris:cat despre buotii, am vazut ca mai multe fete s-au plans ca au pierdut-o,de aceea am concluzionat ca este o specie sensibila la inradacinare(parerea mea!)
eu am inteles ca la multe s-a prins, dificil, dar s-a prins
personal, nu o consider o specie greu de prins, insa trebuie tenacitate, de multe ori isi pierde frunzele si trebuie "luptat" un pic cu tija goala - pana cum n-am pierdut nici un butas de H buotii
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de myosotis Vin Oct 23, 2009 10:05 am

Primul deces oficial din comanda din septembrie - H. imperialis. Am aruncat ieri si tija. Frunzele se dusesera de mult.

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Daniel74 Vin Oct 23, 2009 11:03 am

myosotis a scris:Primul deces oficial din comanda din septembrie - H. imperialis. Am aruncat ieri si tija. Frunzele se dusesera de mult.

1. >> Pai tija la mine a prins radacini dar se chinuie sa scoata un muguras Very Happy. Nu se mai putea salva study Question


2.>> Legat de teoria frunzei stii ca ai dat "cadou" cate o frunza sa pui indemanarea pasionatilor la incercare. Dar ceea ce ai zis ma pune pe ganduri , cum ca
Alex Pakeha a scris: ....o frunza doar cu petiol face radacini destul de des .......ori cresterea tijelor direct din radacini este foarte rara .....

si ca atare eu am reusit sa i prind radacini la frunza de Hoya Magnifica dar......ce fac in continuare ?

Pozele cu frunza azi , am scos-o ca se lipea de perlit si nu mai puteam sa o replantez , frunza a inradacinat in perlit cu Superthrive
Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 De952853341341 Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 7da7f453341342 Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 1fb3ad53341343
Daniel74
Daniel74
Admirator Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 49
Puncte : 73
Data de inscriere : 28/07/2009

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Carmen Vin Oct 23, 2009 1:52 pm

unde ai gasit superthrive ?
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Daniel74 Vin Oct 23, 2009 3:51 pm

USA
Daniel74
Daniel74
Admirator Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 49
Puncte : 73
Data de inscriere : 28/07/2009

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 6 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum