HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Bilantul comenzii din sept 2009

+12
Stefana
Johana
vickylucia
miha
Sash
Carmen
vivien
tinaM
Pakeha
dodo
getama
ancag
16 participan?i

Pagina 3 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Joi Oct 01, 2009 9:40 pm

multumesc inca odata pentru efortul depus Sampanie pt toata lu Premiu
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Joi Oct 01, 2009 9:54 pm

- Ariadnae
- Australis Lisa
- Campanulata
- Erythrostemma (de care ai Pink sau White?)
- Obtusifolia
- Pusilla
- Telosmoides
- Archboldiana (sunt mai multe tipuri,eu am gasit archboldiana simpla white si pink)
- Ariadna (sau ariadnae)
- Australis ssp tenuipes
- Balaensis
- Benguetensis
- Bella (de care ai?)
- Blashernaezii
- Buotii
- Cagayanensis
- Cumingiana
- Darwinii
- Diversifolia (sunt mai multe specii?
- Endauensis (stii cum arata floarea?)
- Imbricata var. imbricate (stii cum arata floarea?
- Imperialis var. Rauschii
- Javanica
- Kerri (este diferenta de floare intre kerii variegata,kerii albomarginata si kerii super splash sau e doar frunza diferita?)
- Lambii (stii cum arata floarea?)
- PNG1
- Lasiantha (este diferenta de floare intre lasiantha,lasiantha pink fleurs si lasiantha super splash?)
- Lobbi Pink
- Megalaster
- Mindorensis (de care ai Sweet Yellow sau Red?)
- Odorata-Cembra
- Paxtonii (stii cum arata floarea?)
- Praetorii (e vreo diferenta intre praetorii a ta si praetorii super splash?)
- Sigillatis
- Loheri

aceasta este ''wish list-ul'' meu,pe viitor.sa-mi spui din ce ai si ce nu.
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Joi Oct 01, 2009 10:06 pm

vivien a scris:
Pakeha a scris:trebuie sa recunosc ca ma obositi cumplit Embarassed (nu dau nume Smile ) , poate ca m-am dezobisnuit cu reactiile latino-panico-catastrofiste (normanzii sunt mai scandinavi si mai flegmatici pirat ) si in loc sa le iau cu distanta si filozofie Rolling Eyes , ma implic prea tare Twisted Evil
da acuma, n-o sa va spun descurcati-va un pic si singure ?! No clown
daca era numai o frunza , doua nu ma panicam dar sint toate, cind mai mult de jumatate din comanda e galbena sau se ingalbeneste imediat te rog macar lasa ma sa mi pling norocul si sa adaug inca o planta pe lista ,,chinezilor,,am incetat sa mai caut explicatii cind sint atit de multe galbene
pai despre mine era vorba, nu despre voi ... alien
fiecare dintre voi are stressul pesonal, eu le incasez pe toate - solutia ar fi sa nu mai vin pe postul asta, dar sincer as vrea sa va ajut sa va iasa cat mai bine I love you

praetorii toate 3 erau identice, facute in aceeasi zi, crescute in aceleasi conditii, ambalate identic, e chiar curios sa se comporte asa de diferit
zau ca o sa va recomand Cargus (sau similar) Smile

Carmen a scris: aoleu,nici n-am mai verificat....( nu stiam de ce zice sotul ca am platit cam mult pe flori ) ha ha
pai cand iti rezolvi pb, at imi trimiti inapoi ce era in plus .... daca cumva uit, adu-mi aminte peste vreo saptamana
si legat de transport, praetorii a mea de la tine n-a pierdut inca nicio frunza....sper sa o tina tot asa...am lasat- in apa pana pe luni cand ma reintorc acasa...
e riscant sa o pui in apa, a fost inradacinata in sfagnum, nu in apa Suspect
ca o sa piarda o frunza doua sunt aproape sigur, asa se comporta specia, insa daca e inca verde prinde forte, ii va fi mai bine


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Joi Oct 01, 2009 10:34 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Joi Oct 01, 2009 10:31 pm

getama a scris: mai vedem la anul, raspund doar la intrebarile tehnice
- Ariadnae
- Australis Lisa
- Campanulata
- Erythrostemma (de care ai Pink sau White?) nu stiu inca, am doua, in orice caz e o specie foarte dificila
- Obtusifolia
- Pusilla
- Telosmoides o specie foarte dificila, am omorat vreo 10 pana acum
- Archboldiana (sunt mai multe tipuri,eu am gasit archboldiana simpla white si pink) nu stiu exact, Paul spune ca ar fi o singura specie cu flori colorate diferit in functie de sezon, lumina, temperatura, etc ... ca si subcalva sau mindorensis- Ariadna (sau ariadnae)
- Australis ssp tenuipes
- Balaensis
- Benguetensis
- Bella (de care ai?) lanceolata ssp bella - am relansat-o lunea trecuta, dupa cam 18 luni de paragina, a reinceput sa faca radacini
- Blashernaezii
- Buotii
- Cagayanensis
- Cumingiana
- Darwinii am omorat deja 2
- Diversifolia (sunt mai multe specii? subspecii
- Endauensis (stii cum arata floarea?) portocalie, intre waymaniae si pusilla
- Imbricata var. imbricate (stii cum arata floarea? diferita de toate altele, aproapiata un pic de caudata si flagellata, dar mai pufoasa, galbena
- Imperialis var. Rauschii
- Javanica
- Kerri (este diferenta de floare intre kerii variegata,kerii albomarginata si kerii super splash sau e doar frunza diferita?) nu stiu inca, am fotografiile, dar n-am avut timp sa le compar, par aproape identice
- Lambii (stii cum arata floarea?) aiurita, nu seamana cu nimic cunoscut, a mea si-a pierdut pedunculul in vara, sper sa reinceapa
- PNG1
- Lasiantha (este diferenta de floare intre lasiantha,lasiantha pink fleurs si lasiantha super splash?) intre primele 2 da, le am pe ambele, a 3a cred ca diferenta e doar la frunze
- Lobbi Pink
- Megalaster
- Mindorensis (de care ai Sweet Yellow sau Red?) am vreo 4 diferite, ssp mindorensis, ssp superba, Black si Mt Lumako, a inflorit doar a doua, cu 3-4 culori diferite, printre care si rosu
- Odorata-Cembra
- Paxtonii (stii cum arata floarea?) arata cam ca si lanceolata sau bella
- Praetorii (e vreo diferenta intre praetorii a ta si praetorii super splash?) vezi mai sus
- Sigillatis
- Loheri

aceasta este ''wish list-ul'' meu,pe viitor.sa-mi spui din ce ai si ce nu.
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Joi Oct 01, 2009 10:40 pm

getama a scris:http://home-and-garden.webshots.com/album/574893568lhOfyx
la mine ar ridica probleme:
- imperialis
- vitiensis
- PNG4
frunzele sunt ingalbenite sper sa nu fie probleme,restul sunt ok.
nu-i rau deloc, as zice ca de data asta ar fi sperante sa se prinda 100%
chiar si cele un pic mai galbene, daca au conditii bune, vor pierde cate o frunza, dar au mari sanse sa se prinda
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Joi Oct 01, 2009 10:41 pm

Pakeha a scris:
getama a scris:http://home-and-garden.webshots.com/album/574893568lhOfyx
la mine ar ridica probleme:
- imperialis
- vitiensis
- PNG4
frunzele sunt ingalbenite sper sa nu fie probleme,restul sunt ok.
nu-i rau deloc, as zice ca de data asta ar fi sperante sa se prinda 100%
chiar si cele un pic mai galbene, daca au conditii bune, vor pierde cate o frunza, dar au mari sanse sa se prinda

asa zic si eu,sunt foarte multumita de comanda. Jump
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Joi Oct 01, 2009 10:51 pm

O intrebare Question De care Waymaniae mi-ai trimis Orange sau Yellow?
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de myosotis Joi Oct 01, 2009 10:52 pm

Pakeha a scris:
insa ai grija ca dintr-un motiv care imi scapa, ai fost debitata de 2 ori cu aceeasi suma pe PayPal
incerc sa lamuresc lucrurile si-ti trimit inapoi ce e in plus - deocamdata contul e blocat pana reusim sa ajungem la o concluzie comuna daca cele 3 adrese : Clos des Charmilles, Residence des Charmilles si Allee des Charmilles (figurand pe diverse acte) sunt una si aceeasi clown (din 2003 de cand am construit casa, s-a schimbat numele de 2 ori)

Credeam ca numai in tarile lumii a treia ( printre care si Romania Crying or Very sad din pacate ) se mai intampla chestia cu strazile Suspect

In legatura cu radacinile :
- sigillatis nu are decat 2 radacinute mici la subtiorile frunzelor; par a fi aeriene;
- la alti butasi, care au fost inradacinati la tine, am observat varfuri de radacini usor putrezite sau chiar fire intregi de radacina care erau 'duse'. Pe astea din urma le-am taiat.

PS - imi lipseste MM x-10x Goldstar confused

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Vin Oct 02, 2009 9:55 am

myosotis a scris:
Pakeha a scris:
insa ai grija ca dintr-un motiv care imi scapa, ai fost debitata de 2 ori cu aceeasi suma pe PayPal
incerc sa lamuresc lucrurile si-ti trimit inapoi ce e in plus - deocamdata contul e blocat pana reusim sa ajungem la o concluzie comuna daca cele 3 adrese : Clos des Charmilles, Residence des Charmilles si Allee des Charmilles (figurand pe diverse acte) sunt una si aceeasi clown (din 2003 de cand am construit casa, s-a schimbat numele de 2 ori)
Credeam ca numai in tarile lumii a treia ( printre care si Romania Crying or Very sad din pacate ) se mai intampla chestia cu strazile Suspect
pai aici era un pic normal, o vasta pajiste/livada ramasa in mijlocul unui cartier de case a fost vanduta de mostenitori dupa decesul parintilor, cumparata de un promotor imobiliar, impartita in parcele si ca sa-si faca publicitate, a botezat-o, in traducere ar veni Conacul Carpinis,
odata ce au fost vandute parcelele si construite casele, a fost dat numele provizoriu Resedinta Carpinis, iar dupa ce am cedat municipalitatii strada si trotuarele, care erau in colocatie, a fost stabilit numele definitif, Aleea Carpinis ...

In legatura cu radacinile :
- sigillatis nu are decat 2 radacinute mici la subtiorile frunzelor; par a fi aeriene; a fost inradacinata in apa
- la alti butasi, care au fost inradacinati la tine, am observat varfuri de radacini usor putrezite sau chiar fire intregi de radacina care erau 'duse'. Pe astea din urma le-am taiat.

PS - imi lipseste MM x-10x Goldstar confused
sa vedem daca n-a ajuns la altcineva ?
sau daca Vicky nu a primit cumva 2 butasi ?
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vickylucia Vin Oct 02, 2009 7:27 pm

Am verificat butasii si situatia este urmatoarea:
-acuta white-ok
-ariadnae-ok
-arnotiana-ok
-citrina-ok
-cinghungensis-ok
-crassicaulis-ok
-filiformis-tija + frunze galbene
-heuscheliana-ok
-incurvula-ok, frunze verde-oliv( asa e culoarea?)
-imperialis-fara radacini-tija si frunzele galbene
-ischinopus-ok,frunzele verde galbui( asa e culoarea?)
-irian jaya-ok-e inradacinat
-lamingtoniae( PNG4)-tija + frunze galbene
-leucorhoda-ok
-macgilivray M T-tija si frunze galbene
-mindorensis rooted-ok-dar nu are radacini( Il confundasem cu MM -Goldstar-care are tija si frunzele galbene)
-naumanii rooted-nu are radacini- tija+ frunze galbene
-nicholsoniae-ok
-nummmuluroides-ok, fara radacini
-obovata-ok
-paziae-fara radacini-tija si frunze galbene
- rundum sp TN-rooted- fara radacini si a inceput sa se ingalbeneasca
-salweenica-ok, frunze usor galbui(asa e culoarea?)
-samoensis-tija si frunzele galbene
-schneii rooted-ok- fara radacini
-scheperdii-ok-fara radacini( are tija de inradacinare de 1mm)
-sigilatis-ok-fara radacini
-subcalva-ok-fara radacini
-waymanae-ok-cu radacini
-cv. mathilde-ok-fara radacini(tija -1mm)
- PNG 431-ok-fara radacini
-Gold Star-fara radacini- tija si frunzele ingalbenite
-Susuela lockerby-ok-cu radacini
-Siriae-ok-cu radacini
-M Giant-?
Am mai gasit in punga un butas cu frunze mici pe care este un o barat si in colet doua tije fara frunze; ce sunt?( Tijele sunt in ultima poza postata anterior) Question


Ultima editare efectuata de catre vickylucia in Vin Oct 02, 2009 8:27 pm, editata de 3 ori
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de myosotis Vin Oct 02, 2009 7:39 pm

Am mai inventariat inca o data. Am un butas lung (cca 30cm) cu o singura frunza (cam 2cm diametru) verde deschis, usor pufoasa (parca). Nu scrie nimic. Nu are radacini. Cred ca l-am omis la fotografii. Sa fie MMx... ?

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Vin Oct 02, 2009 8:15 pm

myosotis a scris:Am mai inventariat inca o data. Am un butas lung (cca 30cm) cu o singura frunza (cam 2cm diametru) verde deschis, usor pufoasa (parca). Nu scrie nimic. Nu are radacini. Cred ca l-am omis la fotografii. Sa fie MMx... ?
si pufos si in punga, mai mult decat probabil e Eriostemma hibrid MM Smile
l-as lasa in punga inca vreo cateva saptamani


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Vin Oct 02, 2009 8:53 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Vin Oct 02, 2009 8:29 pm

vickylucia a scris:Am verificat butasii si situatia este urmatoarea:
-incurvula-ok, frunze verde-oliv( asa e culoarea?) da, era la soare
-ischinopus-ok,frunzele verde galbui( asa e culoarea?) nu stiu, posibil
-mindorensis rooted-ok-dar nu are radacini( Il confundasem cu MM -Goldstar-care are tija si frunzele galbene) - asta chiar ca ma miram sa se fi topit asa repede, in principiu are frunze destul de groase
- rundum sp TN-rooted- fara radacini si a inceput sa se ingalbeneasca avea radacini la plecare in mod sigur - e un sensibil
-salweenica-ok, frunze usor galbui(asa e culoarea?) da
-schneii rooted-ok- fara radacini avea radacini la plecare in mod sigur
-scheperdii-ok-fara radacini( are tija de inradacinare de 1mm e, un pic un pic mai mult )
-sigilatis-ok-fara radacini avea radacini la plecare in mod sigur
-cv. mathilde-ok-fara radacini(tija -1mm) ai fi preferat sa rup cele 2 frunze de jos ? Razz chiar daca face radacini mai sus de primul nod, vor cobori pana in substrat si va fi ok, cele 2 frunze de jos dau energie suplimentara plantei
-Gold Star-fara radacini- tija si frunzele ingalbenite (adica Eriostemma hibrid MM ? Gold Star nu am Smile )
-M Giant-? Am mai gasit in punga un butas cu frunze mici pe care este un o barat probabil coronaria Giant si in colet doua tije fara frunze; ce sunt? nici cea mai mica idee, o poza ?
si altele aveau radacini, n-am mai scris la toate
se pare ca radacinile prea fragede nu tin bine la drum No No - vezi ce spuneam mai sus, nu voi mai face butasi cu radacini decat exceptional si nu la comanda pe termen scurt No
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Vin Oct 02, 2009 8:50 pm

getama a scris:O intrebare Question De care Waymaniae mi-ai trimis Orange sau Yellow?
orange, cealalta are doar 4 frunze si nu cred ca e prea raspandita (nu va luati dupa culoarea pozelor de pe internet, nici macar dupa ale mele, variatia de culoare e foarte mare, de la portocaliu-rosu intens la portocaliu-galben palid)
am 3 H waymaniae, cea trimisa cu frunze ovale si margini ondulate (Shirley), una cu frunze rotunde relativ plate (Borneo), si cea galbena (Suedia), frunzele sunt mai pufoase si par foarte lunguiete, liar floarea e foarte diferita, lobii coronari au alta conformatie, cred ca e o subspecie, celelalte par a fi doar varietati
am mai avut inca una din Borneo care a raposat anul trecut, frunze cu margini foarte zimtate
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Vin Oct 02, 2009 8:52 pm

pot sa ma bucur si eu de ceva ?
se pare ca nu am gresit nici un butas elephant (din vreo 180 pentru Romania) sunny
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de myosotis Vin Oct 02, 2009 9:14 pm

Sigur ca da ... nu stiu cum ai reusit sa stai 17 ore treaz.... si ce-o fi zis familia ta, nici nu vreau sa ma gandesc.
Acum, daca esti putin mai relaxat, poate ne povestesti despre sera. Cum este, de unde ai cumparat-o, cu ce o sa incalzesti, etc...

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Sash Vin Oct 02, 2009 9:21 pm

Daca s-au mai calmat lucrurile revin si eu cu o intrebare/solicitare sfat.
Am pus butasul de onychoides intr-un vas cu apa si l-am bagat cu totul intr-un pet. Ma surprinde insa ca petul nu se abureste deloc... e normal? Sau trebuia sa-i fac altceva?
Sphagnum nu mai am destul ca sa-l pun si pe el in punga cu sphagnum si nu-mi place inradacinarea direct in substrat pentru ca nu vad deloc ce se intampla acolo.

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Vin Oct 02, 2009 11:14 pm

- Chinghungensis
- Greenii
- Kanyakumariana
- Linearis
- Subquituplinervis
- Hybride Mettalica
- Waymaniae Yellow (eu de care am?)
- Densifolia
- Hybride Minibelle
- Leytensis
- Filliformis
- sp Irian Jaya GPS61-195
- Nabawanensis
- Purpureo Fusca
- GPS 7-35
- Vitellina Fuscomarginata
- Acicularis
- Aeschynanthoides (stii cum arata?)
- Acuminata (este o alta denumire a acutei?sau o alta varietate?)
- Africana (stii cum arata?)
- Alata (stii cum arata?)
- Bella Luis Buis (stii cum arata floare?)
- Dennisii
- Diversifolia SV 472
- Gildingii
- Hasseltii
- Hypolasia
- Naumanii

de astea ce poti sa-mi spui? Wave
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vickylucia Sam Oct 03, 2009 1:02 am

-Gold Star-fara radacini- tija si frunzele ingalbenite (adica Eriostemma hibrid MM ? Gold Star nu am Smile )-posibil
-M Giant-? Am mai gasit in punga un butas cu frunze mici pe care este un o barat probabil coronaria Giant si in colet doua tije fara frunze; ce sunt? nici cea mai mica idee, o poza ?[/quote]-

Am precizat mai sus , ca butasii fara frunza se pot vedea in ultima , din pozele postate anteroir!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Sam Oct 03, 2009 1:56 am

vickylucia a scris: -Gold Star-fara radacini- tija si frunzele ingalbenite (adica Eriostemma hibrid MM ? Gold Star nu am Smile )-posibil
-M Giant-? Am mai gasit in punga un butas cu frunze mici pe care este un o barat probabil coronaria Giant si in colet doua tije fara frunze; ce sunt? nici cea mai mica idee, o poza ?
Am precizat mai sus , ca butasii fara frunza se pot vedea in ultima , din pozele postate anteroir!
pai nu cerusesi (insistent Smile ) Epiphyllum exypetallum ? ti-am pus 2 tije Cool
(ultima linie de pe lista cu butasi)
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vickylucia Sam Oct 03, 2009 9:49 am

Ce fac cu tijele , le las in punga(unde le-am pus) sau le pun direct la inradacinat?
Eu am crezut ca e hoya pt ca are acelasi tip de tulpini !
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de tinaM Sam Oct 03, 2009 4:07 pm

Sash, petul nu se abureste pentru ca in interior nu e destula caldura, cred. Poate ar fi mai bine sa pui butasul intr-o cutie de inghetata, pe un strat de perlit umed si poate poti subtiliza trei-patru fire de sfagnum de la ceilalti butasi, pe care sa le asezi in jurul tijei butasului (e bun si muschiul ramas de la butasii din vara, doar se umezeste putin). La Bucuresti ar trebui sa fie ceva mai cald ca la Sibiu, dar eu pun de obicei una-doua frunze de violeta, prin transpiratia frunzelor se face mai cald in cutie. Aerisire zilnica si un ochi dragostos, curios si, mai ales, atent fac bine.

Ti-am spus ce as face eu in situatia ta. Eu nu am incercat inca sa inradacinez specia asta de hoya, dar ma gandesc ca in natura traiaste intr-o zona mult mai calda si umeda. Carmen a inceput povestea butasului ei la Hoya de la A la Z, pagina 2 si primul pas a fost minisera.
Succes!
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vivien Sam Oct 03, 2009 5:14 pm

chouke cred ca vrea sa faca radacini desi ia mai cazut din frunze, buoti nu mai are nici o frunza...
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Sash Sam Oct 03, 2009 8:42 pm

tinaM a scris:Sash, petul nu se abureste pentru ca in interior nu e destula caldura, cred. Poate ar fi mai bine sa pui butasul intr-o cutie de inghetata, pe un strat de perlit umed si poate poti subtiliza trei-patru fire de sfagnum de la ceilalti butasi, pe care sa le asezi in jurul tijei butasului (e bun si muschiul ramas de la butasii din vara, doar se umezeste putin). La Bucuresti ar trebui sa fie ceva mai cald ca la Sibiu, dar eu pun de obicei una-doua frunze de violeta, prin transpiratia frunzelor se face mai cald in cutie. Aerisire zilnica si un ochi dragostos, curios si, mai ales, atent fac bine.

Ti-am spus ce as face eu in situatia ta. Eu nu am incercat inca sa inradacinez specia asta de hoya, dar ma gandesc ca in natura traiaste intr-o zona mult mai calda si umeda. Carmen a inceput povestea butasului ei la Hoya de la A la Z, pagina 2 si primul pas a fost minisera.
Succes!

Multumesc mult! Maine ma duc sa cumpar o cutie de inghetata suficient de mare (frunzele sunt cat cele de imperialis). Cald este... undeva in jur de 24-26 grade cred insa probabil pet-ul e prea mare (5l).

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Dum Oct 04, 2009 10:53 am

O intrebare Question PNG1 este Eriostema?
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 3 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum