HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Bilantul comenzii din sept 2009

+12
Stefana
Johana
vickylucia
miha
Sash
Carmen
vivien
tinaM
Pakeha
dodo
getama
ancag
16 participan?i

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de myosotis Sam Oct 24, 2009 10:10 am

Daniel, crezi ca o aruncam daca mai avea viata in ea ? Era dusa.

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Sam Oct 24, 2009 1:08 pm

Daniel74 a scris:si ca atare eu am reusit sa i prind radacini la frunza de Hoya Magnifica dar .. ce fac in continuare ?
astepti Embarassed cu multa rabdare si un pic de speranta ... Smile

este totusi incredibil ca butasi cu tija si frunze au murit si frunza a supravietuit Suspect
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Daniel74 Sam Oct 24, 2009 5:13 pm

pai la mine traiesc ambii , de fapt mie nu mi-a murit nimic , doar un semn de stopare la hoya calycina.

Deci rabdare , rabdare moncher study
Daniel74
Daniel74
Admirator Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 49
Puncte : 73
Data de inscriere : 28/07/2009

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Dum Oct 25, 2009 12:16 pm

Pierderi:Kloppenburgii (imediat ce am pus-o in sphagnum a murit),Imperialis Bangkok (idem,a venit cu ambele frunze ingalbenite),Curtisii (s-au ingalbenit deodata toate frunzele si a putrezit tija),Vitiensis (a venit cu frunzele galbene,a stat vreo saptamana in apa,apoi a inceput sa putrezeasca tija) si Callistophylla (am pus-o in apa de cum a venit,si a inceput sa prinda ceata toata tija,am taiat-o sa dau de seva dar era seaca)
si vestile bune:Astazi am plantat Glabra (am pierdut-o data trecuta),Compacta Regalis (la fel),Pimentaliana (la fel).PNG4 (mi-a reusit a 3 oara) Premiu ,Magnifica (a doua oara),Carnosa Krimson Queen (are vreo saptamana de cand sta in substrat),Ischopus,DS-70 Red leaf,Salweenica,Anulata Aff (e in apa,incepe sa dea radacini),Cinnamomifolia (are radacinute de vreo 1-1.5 cm).
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Dum Oct 25, 2009 12:21 pm

Si a venit cu o singura frunza pe care o are si acum.Diversifolia (incepe sa dea radacini),Lobbi White (sta foarte bine in substrat,nu a pierdut nici o frunza),Mindorensis (a avut 2 frunze pe care le are si acum,sta foarte bine in substrat),Nummumlarioides (incepe sa dea radacini,cred ca este o varietate care prinde radacini un pic mai greu),Obovata (sta foarte bine in substrat,a venit cu 2 frunze pe care le are si acum),Patella Pink (sta foarte bine in substrat,a venit cu 2 frunze pe care le are si acum),Waymaniae (da radacini dar foarte incet) si Eriostemma Affinis am plantat-o in substrat zilele trecute.
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de myosotis Dum Oct 25, 2009 10:35 pm

Pakeha a scris:
Daniel74 a scris:si ca atare eu am reusit sa i prind radacini la frunza de Hoya Magnifica dar .. ce fac in continuare ?
astepti Embarassed cu multa rabdare si un pic de speranta ... Smile

este totusi incredibil ca butasi cu tija si frunze au murit si frunza a supravietuit Suspect

Daca nu cumva gresesc, Daniel nu a cumparat nimic in septembrie. Magnifica (butasul si frunza) din august, sunt foarte bine si la mine. Imperialisul e (a fost) din septembrie, venit cu frunzele 90% galbene ca si filiformis si Mt.Tozer, de altfel. Ultimile doua au tija inca verde si cu radacini. Sper sa faca si frunze candva.

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de ela Lun Oct 26, 2009 10:24 am

pe mine ma intereseaza in mod deosebit h. buotii; cum se prezinta butasii la cei care au comandat in august si septembrie?
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vivien Lun Oct 26, 2009 10:36 am

in septembrie- mort
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Lun Oct 26, 2009 11:11 am

4 butasi (sau 5 ?) facuti in septembrie in acelasi timp cu ai vostrii, pe care i-am considerat nepotriviti pentru vanzare, 2 aveau 1 frunza dar cam frageda, 2 (sau 3 ?) nici una :
Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Buotiisept09
au fost pusi in punga de plastic transparenta, la lumina fara soare direct, 18° noaptea, 20-25° ziua, aerisiti si stropiti la 10 zile, perlitul a fost adaugat recent, la inceput nu aveau nimic
unul dintre ei are deja tija de 10 cm si 2 frunzulite, altul un inceput de tija
cei fara frunze deloc sunt un pic mai lenesi ...
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de ela Lun Oct 26, 2009 1:31 pm

alex, probabil a contat si faptul ca tu i-ai pus la inradacinat imediat ; la mine a mai trecut cel putin o saptamana ( poate si mai mult) pana i-am pus la inradacinat
data viitoare am sa ii pun si eu direct in punga, fara nimic, doar stropiti din cand in cand, poate am mai multe sanse!
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vivien Lun Oct 26, 2009 5:04 pm

erytostremele se prind greu sau usor?
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Lun Oct 26, 2009 8:07 pm

ela a scris:alex, probabil a contat si faptul ca tu i-ai pus la inradacinat imediat ; la mine a mai trecut cel putin o saptamana ( poate si mai mult) pana i-am pus la inradacinat
data viitoare am sa ii pun si eu direct in punga, fara nimic, doar stropiti din cand in cand, poate am mai multe sanse!
ei bine, nu !
nu i-am pus deloc in punga imediat din 2 motive :

1° daca mai tineti bine minte cum s-au petrecut lucrurile, am facut, identificat, distribuit si ambalat aproape 200 de butasi Suspect (cum spunea Myosotis, transportul e mai ieftin, insa sunt alte inconveniente ...) - dupa care, sambata dimineata am plecat direct la aeroport - butasii suplimentari au ramas pe masa si m-am ocupat de ei treptat de abea luni si marti - nu stiu exact cand a ajuns si buotii la rand - in orice caz, au ramas uscati cateva zile, 3 sau 4

2° teoria butasirii (a mea personala Smile ) spune ca un butas trebuie un pic stresat ca sa faca radacini, cu cat se simte "in largul lui", cu atat nu se grabeste sa se prinda - de aceea butasii mici se prind de multe ori mai repede si mai usor decat cei mari
se intampla ca unii butasi din specii cu frunze carnoase sa ramana la "zvantat" si 10 zile ...

insa chiar nu inteleg de ce sunt pierderi asa de mari - am trimis in saptamanile urmatoare colete in Franta, Elvetia, Benelux, Suedia si Thailanda, au ajuns toti butasii cu bine si pierderile sant nesemnificative (un imperialis din vreo 50 de butasi)

o sa fac un post Debriefing sa incercam sa intelegem mai bine si poate sa impartasiti experientele - mi se pare semnificativ ca Geta a reusit butasi practic identici din a 2a sau a 3a incercare - pe undeva (in afara faptului ca Gata pare sa fie foarte perseverenta) s-a acumulat experienta (accelerat intr-un an cat altii in 10 Smile )
o sa pun si poze de H vitiensis, tot in punga si tot prinsi, dar mai putin avansati - si tot asa, butasi amarati ...


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Lun Oct 26, 2009 8:14 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Lun Oct 26, 2009 8:12 pm

vivien a scris:erytostremele se prind greu sau usor?

Din cate am inteles sunt foarte sensibile.Nu-i asa,Alex?
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vivien Lun Oct 26, 2009 8:21 pm

lauterbachii de ex la mine acum are o culoare verde lucioasa nu galbena verzuie cum avea cind a venit.. credeam ca asa e culoarea ei mai palida...
sint unele care s au cam uscat la aproape toti, si Geta a pierdut imperialisul din ce stiu eu..
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Lun Oct 26, 2009 8:53 pm

a 3a incercare - pe undeva (in afara faptului ca Gata pare sa fie foarte perseverenta) s-a acumulat experienta (accelerat intr-un an cat altii in 10 Smile )
o sa pun si poze de H vitiensis, tot in punga si tot prinsi, dar mai putin avansati - si tot asa, butasi amarati ...

Multumesc de aprecieri,ai dreptate (pacat ca nu am prins si curtisii)
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Lun Oct 26, 2009 10:39 pm

getama a scris:
vivien a scris:erytostremele se prind greu sau usor?
Din cate am inteles sunt foarte sensibile.Nu-i asa,Alex?
am avut pana acum 4 plante
1 a murit de soc termic (din experienta se invata)
2 nu-i place la mine, tot creste si descreste
3 e puiut inca astept sa vad, de prins s-a prins relativ usor
4 e planta adulta, din care voi putea face butasi, am facut deja 2, o sa va spun cum evolueaza
5 butas comandat de la Aleya Garden, sa vedem daca ajunge si in ce stare
vivien a scris:lauterbachii de ex la mine acum are o culoare verde lucioasa nu galbena verzuie cum avea cind a venit.. credeam ca asa e culoarea ei mai palida... iar e o chestie absolut normala pe care am scris-o de mai multe ori, culoarea depinde de expunerea la soare, am avut frunze galben-portocalii, care au devenit verzi dupa 1-2 luni
sint unele care s au cam uscat la aproape toti, si Geta a pierdut imperialisul din ce stiu eu..
nimeni n-a pretins ca toate speciile sunt usoare, am chiar facut mai multe liste cu speciile dificile si foarte dificile
ca exemplu, personal inca n-am reusit sa cultiv deloc H darwinii, megalantha, telosmoides si altre 2-3,
sunt de asemenea vreo 5-6 care nu cresc deloc (dennisii, imbricata, bordenii, etc. ...)
ca sa nu mai spun ca nici dupa 15 ani de Hoya nu ma incumet sa cresc H spartioides - dar nu renunt la idee
cand visurile ne depasec capacitatile sau renuntam, sau perseveram Smile
getama a scris:
a 3a incercare - pe undeva (in afara faptului ca Gata pare sa fie foarte perseverenta) s-a acumulat experienta (accelerat intr-un an cat altii in 10 Smile )
o sa pun si poze de H vitiensis, tot in punga si tot prinsi, dar mai putin avansati - si tot asa, butasi amarati ...
Multumesc de aprecieri,ai dreptate (pacat ca nu am prins si curtisii)
iti sugerez sa incepi cu celalalt H curtsii, cu frunze mari, e de 10 ori mai usor de crescut, cel cu frunze mici imi pare si mie destul de delicat, creste bine doar dupa catva timp

o sa va pun poze si cu butas de H kloppenburgii, are niste radacini de toata frumusetea, in punga fara nimic altceva
pe cele facute in apa vi le-am aratat cred ?
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vickylucia Lun Oct 26, 2009 11:26 pm

Eu am pierdut puiutul de curtisii( cel cu frunze mici) si mi-l doream atat!
Am observat la unii butasi prinsi ca li se c-am ingalbenesc frunzele;care ar fi motivul?
Lasiantha a pierdut toate frunzele, dar tija e verde,(desi e in minisera) si nu prea stiu ce sa fac?
Praetori in schimb e bine( ambii pui) si le cresc frunze noi.
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Lun Oct 26, 2009 11:30 pm

hoya curtisii cu frunze mari infloreste la fel?
hoya Kloppenburgii imi doresc in continuare asa ca daca ai cumva disponibil nu ezit ca sa imi incerc norocul din nou
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mar Oct 27, 2009 12:48 am

vickylucia a scris:Eu am pierdut puiutul de curtisii( cel cu frunze mici) si mi-l doream atat! o ai deja pe cea cu frunze mari ? mi se pare mult mai usor de cultivat
Am observat la unii butasi prinsi ca li se c-am ingalbenesc frunzele;care ar fi motivul? in principiu e o problema cu radacinile, trebuie verificat urgent
Lasiantha a pierdut toate frunzele, dar tija e verde,(desi e in minisera) si nu prea stiu ce sa fac? o poza macro ? nu uita sa o si aerisesti din cand in cand, in principiu poate sa se prinda si din tija, mai are radacini ? cum arata ?
Praetori in schimb e bine( ambii pui) si le cresc frunze noi. ma bucur
getama a scris:hoya curtisii cu frunze mari infloreste la fel?
hoya Kloppenburgii imi doresc in continuare asa ca daca ai cumva disponibil nu ezit ca sa imi incerc norocul din nou
nu am avut flori decat pe cea cu frunze mari
Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Img254615
asta e butasul de H kloppenburgii care mi-a ramas (cel trimis avea tija mai lunga, mai usor de prins, planta mea provine dintr-un butas de un nod, o frunza, tija cam 1 cm) - nu e o specie foarte usoara cat e mica, tin minte ca i-au putrezit o data radacinile, dar am reusit sa o salvez
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mar Oct 27, 2009 1:09 am

Pakeha a scris:culoarea depinde de expunerea la soare, am avut frunze galben-portocalii, care au devenit verzi dupa 1-2 luni
Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Imgp98510

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Img238610
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vivien Mar Oct 27, 2009 8:52 am

nu frunzele nu aratau asa.. era verzui galbuiiul nesanatos care te avertizeaza ca ar cam vrea sa cada...am pus pozele atunci cind au sosit
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mar Oct 27, 2009 10:20 am

vivien a scris:nu frunzele nu aratau asa.. era verzui galbuiiul nesanatos care te avertizeaza ca ar cam vrea sa cada...am pus pozele atunci cind au sosit
in functie de textura frunzei, fiecare poate sa arate altfel, H rigida era un exemplu extrem
butasul de E lauterbachii era de la o planta care era la soare, frunzele sunt mai putin verzi decat la umbra
apoi, in functie de cum au calatorit, pot fi mai mult sau mai putin obosite, cu o schimbare a culorii si mai ales a luciului
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Carmen Mar Oct 27, 2009 12:35 pm

V-am mutat aici "Bilantul comenzii din sept 2009 ", pentru ca vad ca se discuta in continuare despre evolutia acestor comenzi...ceea ce nu e rau, doar ca erau prea amestecate subiectele...
chiar si de aici va trebui sa mai mut niste pasaje, dar le voi copia doar sa nu se rupa firul discutiilor...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Mier Oct 28, 2009 11:14 am

Alex,deci am sanse la h.kloppenburgii Very Happy
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de dodo Sam Oct 31, 2009 10:48 pm

Se pare ca la prima vedere am reusit sa inradacinez in pocent de 100% butasii primiti de la Alex, chiar si buotii are un muguras mic, e inca in punga de plastic dar se vede varful de crestere. Magnifica am lasat-o in apa desi i-au cazut ambele frunze si am vazut ca si ea da semne de muguras, sper sa fie bine cand o mut in substrat.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 7 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum